• Dolar Alış 7.9641TL
  • Dolar Satış 7.9324TL
  • Euro Alış 9.4252TL
  • Euro Satış 9.3876TL
Reklam
Reklam

KIŞA HAZIR MIYIZ?

Reklam
, 0 Yorum

Kış kapıyı araladı ve soğuklar kendisini iyice hissettiriyor. Yağışlar başladı ve bu yağışlarla birlikte heyelanlara da tanık olmaya başladık. Gerçi henüz yolların kapanmasına, ulaşımın aksamasına yol açan kar yağışını görmedik ama, onunda eli kulağında. Üstelik hepimiz bu yılın geçen sene gibi olmamasını ve yeteri kadar kar yağışının olmasını temenni ediyoruz. İnşallah bu yıl  gönlümüzce, daha doğrusu toprağın ihtiyacı kadar kar yağışı  görürüz.

Kış mevsimi evlerimizde bazı hazırlıkları yerine getirmemizi gerektirdiği gibi, bazı kamu kurumlarında da benzer bir duruma yol açıyor. Bu kurumların başında belediyeler, il özel idaresi ve karayolları geliyor. Her üç kurumun iş yükü kış mevsimi ile birlikte oldukça büyük bir artış gösteriyor. Hem de zorlu bir iş yükü.

Çünkü her üç kurumunda kış mevsiminde kar ve buzdan dolayı kapanan yolları temizleyerek tekrar ulaşıma açma gibi çok önemli ve hayati bir görevi bulunuyor. Bu nedenle her üç kurumda yazın bitimi ile birlikte hazırlıklarını tamamlarlar. Oluşan buzları eritmek için yeteri kadar tuz veya son yıllarda onun yerine kullanılmaya başlanan kimyasal maddeden yeteri kadar temin etmek zorundadırlar. Hatta tuzun asfaltı bozması nedeniyle son yıllarda bu kimyasal madde daha çok tercih edilmeye başlandı.

Bunun yanı sıra kazma küreklerde gözden geçiriliyor. Eksik ve kırık varsa temin ediliyor. Yine aynı şekilde bu çalışmalarda görev alacak personelin soğuktan etkilenmemeleri için enerji veren helva ve benzeri gıda maddeleri satın alınarak depolanıyor.

Esas planlama ise makine ve personel konusunda yapılıyor. Bütün motorlu araçların bakımları yapılıyor ve ardından ekipler oluşturularak hangi ekibin nerede görev yapacağı belirleniyor.

Sağlık Müdürlüğüne bağlı olarak görev yapan 112 Acil Servis ise kış mevsiminde özellikle kırsal kesime vereceği hizmetler için paletli ambulansların bakımını yapıyor.

İlimizde bulunan her dört kurumun yetkilileriyle yaptığım görüşmelerde gerekli hazırlıklarını yaptıklarını memnuniyetle öğrendim. Yani bu beyanlara göre rahatlıkla kar yağışını bekleyebileceğimizi söyleyebilirim.

Hepimize yeteri kadar yağışlı, ama sorunsuz bir kış mevsimi diliyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN