• Dolar Alış 7.9432TL
  • Dolar Satış 7.9115TL
  • Euro Alış 9.4266TL
  • Euro Satış 9.3890TL
Reklam
Reklam

KIŞA HAZIRLIK

Reklam
, 0 Yorum

Yakın bir zamana kadar Ekim ve Kasım aylarının da içinde bulunduğu günler de bütün evlerde hummalı bir hazırlık başlardı. Neredeyse ailenin bütün bireylerinin adeta görev dağılımı yaparak birlikte gerçekleştirdikleri çalışmalardı bunlar ve bunların önemli bir kısmı bugün artık yok.

İsterseniz bunları şöyle bir hatırlayalım; Öncelikle bugüne kadar bulgurunu, yarmasını ve özellikle köftelik bulgurunu temin etmeyenler bunun telaşı içerisine girerlerdi. Zahirecilerden torbalar dolusu bulgur, sever kıtel, yani köftelik ince bulgur ve yarma alınırdı. Benim çocukluk yıllarımda bunlar evde hazırlanırdı. Seyyar değirmenler gelip buğdayı evde öğütürdü. O hazırlık ve o işlemler yapılırken gösterilen dayanışma başlı başına bir yazı konusu.

Evin yakacak ihtiyacı karşılanırdı. 1970’li yıllara kadar yakacak olarak yalnız odun kullanılıyordu. Bu tarihlerden sonra kömür yaygınlaşmaya başladı. Artık evler için hem kömür hem de odun alınmaya başlandı.

Bu zamanlarda kavurma alımına başlandığı tarih.. Birçok insan sürekli et aldığı kasabın yanı sıra diğer kasapları da dolaşır ve en güzel eti satın almaya çalışırdı. Ailedeki nüfus sayısına göre birkaç koyun satın alanlar olurdu. Bu koyunlar genellikle evde kemiklerinden sıyrılır ve bıçakla kavurmalık şeklinde doğrandıktan sonra ateşin üstüne konularak kavurmalık olarak pişmesi sağlanırdı. O gece ailenin evli kızları damatları davet edilir ve hep birlikte ortaya çıkan kemiklerle kavurmaya yaramayan boyun tarafları ile mükemmel bir ziyafet verilirdi.

Bunu daha sonraki günlerde salamura et yapımı takip ederdi.. Meksut olarak adlandırılan salamura et içinde yine koyun eti alınır ve kemiklerinden sıyrıldıktan sonra belli bir zaman bekletilir ve ardından iyice tuza banılarak toprak küplere doldurulurdu.

Kışlık et hazırlığı evde gerçekleştirilen sucuk yapımı ile sona ererdi.. Yine ailenin nüfus sayısına ve maddi durumuna göre yeteri kadar et alınır ve bu etler evlerde manuel, yani elle çevrilen makineler de kıyma haline getirildi ve daha sonra soğanlarda aynı işleme tabi tutulur, baharatı katıldıktan sonra da yine aynı kıyma makinesinin ucuna takılan yaklaşık 15 cm.’lik teneke boru bir aparatla o hazırlanan etler daha önce temizlenmiş sucuklara doldurulurdu. Yerde bırakılıp suyunu atması beklendikten sonra evin en havadar ve kedilerin ulaşamayacağı bir yerinde asılarak kuruması sağlanırdı.

Şimdiye kadar anlattıklarım hem evin erkeklerini ve hem de bayanlarını ilgilendiren hazırlıklardı. Bir de yalnız evin bayanlarını ilgilendiren hazırlıklarda vardı.  Evin temizliği, kışlık elbiselerin çıkarılması ve özellikle halıların serilmesi. Yine bugün birçok insanın hatırlamadığı hasırlar vardı. Her evde halıların ebadı kadar hasır bulunurdu. Halılar serilmeden önce ottan yapılma bu doğal hasırlar serilerek tabandaki soğukluğun halılara geçmesi önlenirdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN