• Dolar Alış 8.1479TL
  • Dolar Satış 8.1154TL
  • Euro Alış 9.6291TL
  • Euro Satış 9.5907TL
Reklam
Reklam

KKTC CUMHURBAŞKANLIĞI SEÇİMİNDE TARAF OLMAK!

Reklam
, 0 Yorum

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde (KKTC) yapılan Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Türkiye’nin, daha doğrusu AKP iktidarının ve Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın taraf olduğu iddiaları oldukça yaygın. Kıbrıs’ta, Maraş Bölgesinin açılışının KKTC Başbakan’ı Ersin Tatar’a yaptrılması ve Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın açılışın yapılacağından haberinin bile olmaması bunun kuvvetli bir delili olarak belirtilmekte.

Bilindiği gibi Kıbrıs’ta 14 Ekim Pazar günü yapılan 1.tur Cumhurbaşkanlığı seçimine tam 11 aday katılmıştı. Bunlardan hiç biri resmi sonuçlara göre yüzde 50’nin üzerinde oy alamadığı için 18 Ekim Pazar günü 2. Tur yapılacak. Seçimlere en çok oy alan 2 aday olarak Ersin Tatar ve Mustafa Akıncı katılacaklar.

Birinci turda Ersin Tatar’ın oyların 32. 23’ünü, Mustafa Akıncı’nın ise oyların yüzde 29,84’ünü aldığı açıklanmıştı. Cumhurbaşkanlığı seçimleri ile birlikte yapılan Anayasa değişikliği oylamasından ise “Hayır” çıkmıştı.

KKTC Cumhurbaşkanlığı 1. Tur seçimlerinde  seçime katılım oranı çok düşük olmuş ve ülke genelinde yüzde 58,21 olarak açıklanmıştı. 18 Ekim’de yapılacak 2. Tur seçime katılımın çok daha yüksek oranda olması beklenmektedir. AKP’nin desteklediği aday olduğu bilinen Ersin Tatar’ın kaybetmesi durumunda, bu AKP’nin de kayıp hanesine yazılacaktır. Bu bakımdan, iktidarın bütün imkanlarıyla Tatar’ı desteklediği iddiaları oldukça yaygın. Hatta, seçim çalışmaları yapmak için KKTC’ye gönderilenlerin olduğu söyleniyor.

KKTC’nde seçmen sayısının 200 bin dolaylarında olduğu düşünülürse, bunları etkileyebilecek çalışmaların yapılması kolay gibi görünse bile, seçmenlerinin yüzde 90’ının yüksek tahsilli oldukları Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinde  bu işin hiç de kolay olmayacağı anlaşılmaktadır.

Bakalım KKTC’inde Cumhurbaşkanlığını Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın desteklediği Ersin Tatar mı, yoksa diğer aday Mustafa Akıncı mı kazanacak!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN