• Dolar Alış 7.9039TL
  • Dolar Satış 7.8723TL
  • Euro Alış 9.2835TL
  • Euro Satış 9.2465TL
Reklam
Reklam

ŞEYH TAYYAR İLK OLSUN AMA SON OLMASIN

Reklam
, 0 Yorum

Siirt evliyalar diyarı ve ilin her bir tarafı evliya mezarları ile dolu..Yalnız Tillo ilçemizde 12 bin evliyadan söz ediliyor..İl merkezinde benim yapabildiğim tespitlere göre kendi adına türbesi bulunan evliya sayısı 98.. Bu zatların  yakın çevresinde bulunup da  evliyalık mertebesine ulaşan ve bağlı oldukları bu zatların türbelerinin bir köşesine defnedilenler hariç..Bunları da eklediğimizde bu sayı rahatlıkla binleri bulur.

Bu arada ilginç bir şey daha..Bu  evliyaların bir bölümü de bayan..Hatta bunlardan Şeyhit Huriye olarak bilinen bayan evliyanın Ulus Mahallesinde Cumhuriyet İlkokulunun arkasında adına yaptırılmış  küçük bir mescit bulunuyor ve  bu evliyamız bu mescidin içerisinde defnedilmiş.

Ancak bu açıdan bu kadar zengin olmamıza rağmen, bu türbelerin durumu gerçekten içler acısı.. Çoğu toz topraktan geçilmiyor.. Daha öncede defalarca yazdım;  iki üç tanesi hariç, hiç birinde o evliyanın  hayatı ve menkıbelerini içeren bir  tabela ve bir bilgi kırıntısı yok.. Hatta inanması zor ama bazı türbelerin üzerinde “El Fatiha” levhası dışında hiçbir işaret  yok.. Yani o evliyanın adı bile yok..Mahalle içerisinde evler arasında sıkışmış tek başına bir mezar ya da her tarafı dökülen bir türbe..Gelen ziyaretçinin şansına  o  evliya hakkında bilgi sahibi olan biri varsa o bilgileri öğrenir, yoksa Fatiha’sını  okumak ve duasını yapmakla yetinmek zorunda kalır.

Durum böyle olunca Milletvekilimiz Sayın Osman Ören’in belirttiği Şeyh Et Tayyar Türbesindeki düzenleme çalışması beni heyecanlandırdı.. Vakıflar Bölge Müdürü hemşerimiz Sait Sancar’ın davetiyle ÇEKÜL Vakfı il temsilcisi olarak türbede yapılacak çalışmaların ele alındığı ve düzenlemeyi yapacak olan firmanın elemanlarının katıldığı toplantıya davet edilmiştim ve bu toplantıda bende görüşlerimi iletme imkânı buldum.

Şimdi projeye son şeklinin verilmesi bekleniyor.. Proje onaylandıktan sonra hemen çalışmalara başlanacak ve türbe modern ve gelen ziyaretçilerin ihtiyacına cevap verecek bir hale getirilecek.

Umarım bu çalışma bu alanda bir ilk olur, son olmaz. Milletvekili Ören’in de açıkladığı gibi ihtiyaç duyulan diğer türbeler sırayla ele alınır ve uygun bir hale getirilirler.. Aksi halde bu zenginliğimizden hiçbir fayda elde edemediğimiz gibi, bizi bir açıdan da zarara sokacak bir zenginlik olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN