• Dolar Alış 7.9021TL
  • Dolar Satış 7.8706TL
  • Euro Alış 9.3181TL
  • Euro Satış 9.2809TL
Reklam
Reklam

KOOPERATİFÇİLİK RUHU

Reklam
, 0 Yorum

Kalkınmış ülkelerin kalkınmayı nasıl başardıkları araştırıldığında, yaygınlaştırılan kooperatifçilik ruhunun en önemli etken olduğuna ve yıllardır ülkemizin en önemli sorunu olan işsizlik konusunda alınan önlemlerin günümüze dek olumlu sonucu vermemesinde, kooperatifçiliğin umursanmamasının önemli bir etken olduğuna hükmedilecektir sanırım.

Kooperatifçiliğin yaygınlaştığı kalkınmış ülkelerde vatandaşlar, açılacak tesislere maddi imkanlarına göre ortak olurlar. Örneğin, kooperatifçiliğin yaygın olduğu yerlerden biri olan Amerika’da kurulacak tesislere ortak olmak isteyenler, ortaklığa imkanlarına göre sermaye koyarlar ve koydukları sermaye oranına göre kazanç elde ederler. Yani kimileri 1 milyon dolar kayarken, kimileri de ortaklık için öngörülen asgari rakamla yetiniyor. Kooperatifçilik ruhunun yaygınlaştığı diğer ülkelerin başını çekenler; İngiltere, Almanya, Fransa ve Japonya’dır.

Birleşmiş Milletler, kooperatifleşmeyi ekonomik kalkınmada ve yoksulluğun asgari düzeyde kalmasını sağlamada önemli bir yöntem olarak gördüğünden üye devletlerin elverişli alanlar oluşturmasını önerirken 2012 yılını “Uluslararası Kooperatifler Yılı” olarak ilan etmiştir. Avrupa Birliği de tüm üyelerine bu uygulamaya en iyi şekilde sahip çıkmaları gerektiği çağrısını yapıyor ve bu çağrının olumlu sonuç verdiği gözlenmektedir.

Ülkemizde kooperatifçiliği yaygınlaştırmak için ciddi bir gayret gösterilmiş değildir ve bu yüzden yeni tesisler açma çağrısı bir türlü kulak bulmamaktadır. Kooperatifçilikteki ortaklıkta da, güven her şeyden daha önemlidir ve üzülerek belirtmek gerekir ki toplumumuzda güven duyguları oldukça zayıf olup bunun çok yönlü nedenleri vardır. Sermayeleri birleştirmek suretiyle herhangi bir tesis kurulacak olursa ortaklıkta en büyük pay sahibi olanların tesisin randımanlı çalışması için işin başına bilenleri değil de kendilerine yakın olanları getirmek isterlerse o tesisin ayakta durma şansı olamaz ve bu bakımdan kooperatifçiliği teessüs ettirmede en önemli faktör, güvenin pekiştirilmesidir. Yeni istihdam alanları oluşturmak gayesiyle devreye sokulan teşvikler ve bu beklenti için verilen destekler kooperatifçiliği yangınlaştırmaya aktarılmış olsaydı, mutlaka olumlu sonuç alma şansı doğacaktı. Ülkemizde kooperatifleşmenin sosyal ve ekonomik alandaki önemine aldırış edilmemiş olması, anlaşılacağı gibi önemli bir talihsizliktir ve muasır medeniyet düzeyini yakalamada rötar yaptığımız gibi, bu çok önemli konuda da maalesef rötar yapmış bulunuyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN