• Dolar Alış TL
  • Dolar Satış TL
  • Euro Alış TL
  • Euro Satış TL
Reklam
Reklam

KORONAVİRÜS AFFI! 130 BİN KİŞİYE TAHLİYE YOLU!

Reklam
, 0 Yorum

Cezaevlerindeki tutuklu ve hükümlülere KORONAVİRÜS AFFI GELİYOR! Afta tarih genişletilecek. Terör, cinsel suçlar ve mükerrer suçlar kapsam dışı. Ama örgütlü suçlar ve uyuşturucu kapsama dahil edilecek. 130 bin kişiye tahliye yolu açılıyor…

Koronavirüs (Covid-19) salgını Türkiye’ye sıçradığı günden itibaren af ya da ceza infaz indirimi tartışması tekrar gündemde. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın geçen hafta “Bu işi bitirin artık” talimatı verdiği biliniyor. AK Parti teklif taslağını MHP’ye sundu.

AK Parti ve MHP’li hukukçuları tarafından hazırlanan yasa teklifine göre terör ve cinsel suçlar yok örgütlü suçlar ve uyuşturucu suçlardan tutuklu ve mahkumlar af kapsamında olacak. Cezaevlerinde 300 bin mahkûm ve tutuklu bulunuyor. İstisnai suçlar olarak kabul edilen terör, cinsel suçlar ve mükerrer suçlar kapsam dışında tutuluyor. Ama örgütlü suçlar ve uyuşturucu kapsama dahil edildi. Yasalaşırsa cezaevlerinden 130 bin kişi salınıverecek.

Dörtte üç infazı gerektiren suçlarda bu oran üçte ikiye düşürülüyor. Üçte iki infazı gerektiren suçlarda ise yarı yarıya inecek. Bir hesaba göre 80 bin, bir başka hesaba göre ise 100-130 bin kişi cezaevinden çıkacak.

MHP’nin teklifine göre 1 Mart 2020 tarihi esas alınıyor. Ama tarih genişletilebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN