• Dolar Alış 7.9641TL
  • Dolar Satış 7.9324TL
  • Euro Alış 9.4252TL
  • Euro Satış 9.3876TL
Reklam
Reklam

KÜÇÜK ÇOCUKLARIN DRAMI!

Reklam
, 0 Yorum

Geçenlerde küçük çapta bir trafik kazasına şahit oldum. Koyun yüklü bir araba, yoldan geçen bir TARTICI ÇOCUĞA ÇARPTI.TARTICI ÇOCUK” dediğimiz, şu caddelerde, sokaklarda “TARTALIM ABİ” diyen ve 10 Kuruş koparmak için peşimizde koşuşup duran küçük çocuklar!

Okullara gidilmiyor ama gariban ailelerin, gariban çocukları da fırsattan istifade ya ayakkabı boyacılığı yapıyorlar, ya simit, ya tatlı satarak ailelerinin bütçesine katkı sağlamanın uğraşını veriyorlar. Selpak mendil, sakız vs. satanlar da var!

-“Abi, 80 kilosun, doğru çıkmazsa bedava! diyerek promosyon bile yapan bu çocuklardan biri de bu çocukcağızdı işte.

Yaşıtları keyfini çıkarırlarken, eline tutuşturulan tartı aletiyle sokak sokak dolaşan gariban çocuklardan biri bu çocukcağızdı. Bu gibi manzaralar, girmeğe çalıştığımız Avrupa Birliği Devletlerinin hiç birinde var mı. Hiçbir Avrupa Birliği devletinde 7-15 yaşları arasındaki çocukların simit, tatlı, sakız, mendil kâğıdı sattıkları, ayakkabı boyadıkları, ellerinde tartı aletleriyle yolları arşınlayarak “TARTALIM ABİ” diyerek bas-bas bağırdıkları vaki midir?

Ama, sadece Siirt’te değil, Türkiye’nin hemen her yerinde bu tip çocuklara rastlamak mümkündür. İnanın ki İstanbul’da, Ankara’da, İzmir’de, Adana’da, Mersin’de ve diğer illerde bu işleri yapanlar, yine bu bölgenin çocuklarıdır. Terör nedeniyle köyleri boşaltılan ve şehir merkezlerine yerleşen aileler, yoksulluk içinde çırpınırlarken, çocuklarının böyle işlerde çalışmalarına mecburen destek vermekte ve bu suretle, ailelerini ayakta tutmağa çalışmaktadırlar.

Küçük yaşta, ekmek parası derdine düşen bu küçük çocukların dramı, gerçekten yürekler acısıdır. İnanır mısınız bazen “boyayalım abi” diyen çocuklara karşı içim cız ettiği için, ayakkabım boyalı olduğu halde tekrar boyattığım veya çıkarıp boya parası verdiğim çok olmuştur.

Bu küçük çocuklara, sahip çıkmak lâzım. Sahip çıkmak ise, aileleri, küçük çocuklarının çalışmalarına muhtaç bırakmayacak ekonomik özgürlüğe kavuşturmakla mümkündür. Sosyal devletin görevi de zaten budur.

Türkiye’de, dengeler büyük ölçüde bozulmuştur. Orta hallilerin ve fakirlerin aleyhine işleyen bir ekonomik model uygulanmaktadır. Bu model yüzünden, zenginler daha zengin olurlarken, fakirler daha da yoksullaşmaktadır!

Sosyal Devletlerde işsizlik tazminatı, çocuk tazminatı, çocuk hukuku gibi kavramlar oldukça yaygın. Avrupa’da çalışan Türk işçilerinin anlattıklarına göre, meselâ Almanya’da, İsviçre’de ve Avrupa Birliğine dahil ülkelerin hiç birinde sokaklarda tatlı, simit, mendil, sakız satan çocuk görmeniz mümkün değildir.

Dileriz ki, büyük Devlet olmak iddiasında bulunan Türkiye’de de, 7-15 yaş grubundaki çocukların çalışmalarına, hele, hele böyle sokaklarda, caddelerde tehlikeli bir şekilde iş peşinde koşuşturmalarına müsaade edilmesin, bunun için de gerekli ekonomik tedbirlerle, çocuklu ailelerin rahatlamaları sağlansın. Ekonominin çarkları sadece “zengini daha zengin etmek için” dönmesin…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN