• Dolar Alış 7.9641TL
  • Dolar Satış 7.9324TL
  • Euro Alış 9.4252TL
  • Euro Satış 9.3876TL
Reklam
Reklam

KÜÇÜK VE ORTA ÖLÇEKLİ TESİSLER KURULABİLİR

Reklam
, 0 Yorum

İşsizliğin tırmandığı bir süreçten geçiyor ve bu olumsuzluğun aşılması için sadece işadamlarından ilgi bekliyoruz. Yıllardan beri en yetkili ağızlarca yapılan çağrılara rağmen işadamları ilimizde yatırım yapmadı ve bu nedenle Siirt Organize Sanayi Bölgemizdeki parsellerin tümüne yakını bomboş duruyor. Daha önceleri, güvenlik konusundaki söz konusu tereddütler ortadan kalktığı halde bu boş parsellerde istihdam alanları oluşturmaya yönelik adımlar atılmış değil ve ne zaman atılacağı konusunda sağlıklı bir tahmin yapılamaz.

Ülkemizin değişik yörelerinde bulunan işadamlarımıza; “Gelin ilimizde yatırım yapın. Sizi başımızın üstünde taşırız… Hiçbir bürokratik engelle karşılaşmazsınız…” ve benzeri söylemlerle çağrıda bulunsak da bizlere; “Neden Siirt’li işadamları bir yatırım yapmıyorlar?” sözlerini yüzümüze karşı söylemeseler bile mutlaka içlerinden geçireceklerdir ve bunu yüzümüze karşı söyleyenler olsa, onlardan sitem edemeyiz.

İşsizliğin aşağılara çekilmesi beklentisinde sadece zengin işadamlarından medet ummak da yanlıştır ve birçok vatandaşımızın daha sermayelerini birleştirmek suretiyle küçük ve orta ölçekli tesisler kurabileceklerine bir kere daha dikkat çekmek isterim. Kalkınmış ülkelerin tümünde sermayeleri birleştirmek suretiyle kurulan tesisler işsizlere ekmek kapısı aralarken, ekonomiye de büyük katkı sağlamaktadır. Bu önemli beklenti, maalesef ülke genelinde henüz benimsenecek bir konuma intikal etmemiştir. Çünkü, birileri el ele verip gereken adımları atmadıklarından başkaları tarafından da düşünülmemektedir.

İşsizliği aşağılara çekmek için zengin işadamları dışındaki vatandaşlarımızın da sermayelerini birleştirip bir araya gelerek küçük ve ortak ölçekli tesisler kurmaları durumunda, en yüksek işsizlik oranı olarak ifade edilen ilimiz bu sıfattan kurtulma şansını bulacaktır. Sağduyu sahibi hemşerilerimizin güzellik taşıyan beklentiye sahip çıkmalarını temenni ediyorum. Bir zamanlar yatırım yapmamanın gerekçesi olarak ileri sürülen güvenlik sorunundaki sıkıntı ortadan kalktığına göre, işadamlarımızın da Siirt sever olduklarını kanıtlamaları gerektiğini bu düşenceler içinde vurgularken, onların dışındaki hemşerilerimin de maddi imkanlarını birleştirerek arzulanan güzelliği sahiplenmelerini temenni ediyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN