• Dolar Alış 7.9039TL
  • Dolar Satış 7.8723TL
  • Euro Alış 9.2835TL
  • Euro Satış 9.2465TL
Reklam
Reklam

“KULLANALIM” DEMEKLE SONUÇ ALINAMIYOR!

Reklam
, 0 Yorum

Her yıl 12-18 Aralık tarihleri arasında etkinliklere sahne olan “Yerli Malı ve Tutum Haftası”nın biri daha dün start aldı. Bir ülkenin ekonomisinin güçlü kılınmasındaki en önemli etkenlerden biri, kendi ihtiyaçlarını mümkün mertebe kendi bünyesinde üretmektir. Tam bağımsızlık açısından ekonomik bağımsızlığın her şeyden daha büyük önem taşıdığı gerçeğini bilen önder Atatürk 1923 yılında İzmir’de İktisat Kongresi’ni düzenlemiş ve kongrede yerli mallarının üretilerek kullanılmasına karar verilmişti.

1946 yılında böyle bir bilinci oluşturmak gayesiyle icra edilmeye başlanan “Yerli Malı ve Tutum Haftası” 1983 yılından itibaren; “Tutum, Yatırım ve Türk Malları Haftası” adı altında yapılan etkinliklerle devam ediyor. Üzücüdür ki, okullarımızda düzenlenmekte olan etkinlikler günümüze dek hedeflenen sonucu vermemiştir ve çok elverişli olan tarım sektörümüze rağmen başta Buğday olmak üzere birçok tarım ürününü daha ithal ediyor olmamız, bu gerçeği gözler önüne sermektedir.

Birçok önemli sektörde daha ihtiyaçlarımızı kendi bünyemizde karşılayamıyoruz ve ithalat oranımız bu nedenle ihracatımızın çok üstünde bir oranı kucaklamaktadır. Anlaşılacağı gibi; “Yerli malı kullanalım” demekle hedeflenen sonuç alınamıyor. Birçok konuda olduğu gibi, önemli konudaki söylem de lafta bırakılıyor ve birçok ihtiyaç kalemini başka ülkelerden ithal etmek mecburiyetinde kalıyoruz. Tutumlu değiliz, savurganız ve sahip olduğumuz elverişli potansiyellere değerlendiremiyoruz. Bu durumda yerli malı kullanalım çağrısında bulunsam bir fayda tevlit etmez ki?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN