• Dolar Alış 8.3357TL
  • Dolar Satış 8.3024TL
  • Euro Alış 9.7306TL
  • Euro Satış 9.6917TL
Reklam
Reklam

KÜLTÜRÜ SEVMEK VE YAŞATMAK İŞTE ÖYLE BİR ŞEYDİR

Reklam
, 0 Yorum

Sevgi tanımı yapılacak en zor duygulardan biridir. Bir kişiyi veya bir şeyi neden ve niçin seversiniz? Bu ve benzeri soruları cevaplandırmak hem zordur hem de kişiye göre çok değişkenlik gösterir.  Ama bana göre en kısa ve en basit tanımı “bir şeye veya bir kişiye hiçbir karşılık beklemeden  güzel duygular beslemek ve ona yardımcı olmaya çalışmaktır.”

Toplum içerisinde  bir birey olarak yaşamını sürdüren insanoğlunun sahip olduğu zenginliklerden biri de kültürüdür. Kimi toplumlar birkaç asırda oluşan bir kültüre sahip olurken, kimileri de birkaç binlik yıllık bir kültürün mirasçılarıdır. Geçmiş dönemlerde toplumlarda kişilerin büyük bir çoğunluğu o kültürü benimser ve yaşatmaya çalışır.

Günümüzde ise bu duygu gittikçe köreliyor ve bireyler artık mevcut oldukları toplumun kültüründen çok globalleşen bir dünya kültürünü ve hatta kültürsüzlüğünü benimsemeye başladılar. Gerçekten de günümüz gençliğinin önemli bir bölümü için belirli bir kültürden söz etmek neredeyse mümkün değil. Bu gençlik, kültürlerin ortaya koyduğu  belirli bir kurallar zincirine bağlı olmayı sevmiyor ve bu konuda tabiri caizse günü birlik yaşamı tercih ediyorlar.

Bu durum ise onları kökleri ile bağı kopmuş bir bitkiye dönüştürüyor. Böyle durumdaki bir bitki mutlaka kurumaya mahkumdur. Olaya bu noktadan baktığımızda kültürümüzü yaşatmak bir lüks, bir keyfiyet değil, bir zorunluluk olarak karşımıza çıkıyor. Hepimiz bu konuda üzerimize düşen görevi titizlikle yerine getirmeliyiz.

Bu girişten sonra sözü güzide bir okulumuz olan Mehmetçik İlkokulunun yaptığı bir etkinliğe getirmek istiyorum. Bu okulumuzun yönetici, öğretmen, öğrenci ve velileri geçtiğimiz hafta kültürümüzü yaşatma ve yeni nesillere aktarma adına güzel bir çalışmaya imza attılar ve son 30 yılda  birkaç istisna dışında gerçekleştirilmeyen yumurta bayramını gerçekleştirdiler.

Binlerce kişinin Atatürk Stadyumunda toplanması sağlanarak güzel bir yumurta bayramı gerçekleştirildi. Yumurtalar tokuşturuldu, oyunlar oynandı ve yemekler yenildi. Kısacası eski kültürümüzün yaşatılmaya çalışıldığı güzel birkaç saat geçirildi.

Bu etkinliğin eskiden olduğu gibi her yıl tekrarlanması, hatta buna diğer okulların da katkı vererek tabana yayılması en büyük dileğimdir. Bu duygularla gecikmiş dahi olsa bu okulumuzun yönetici, öğretmen, öğrenci ve velilerini canı gönülden kutluyorum. Kültürümüzü yaşatmaya çalıştığınız için çok-çok teşekkürler. Umarım, bu yaptığınız etkinlik kültürümüzün yaşatılması adına bir kıvılcım olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN