• Dolar Alış 7.9039TL
  • Dolar Satış 7.8723TL
  • Euro Alış 9.2835TL
  • Euro Satış 9.2465TL
Reklam
Reklam

(KUN TAZİ, TAMPOR DIĞVAZİ)  VEYA (EKMEK BULMAZ YEMEYE,  ATLA GİDER SI.MAYA!)

Reklam
, 0 Yorum

İstanbul’un birbirinden güzel iki havalimanı var ama bilindiği gibi bu mega kente üçüncü bir havalimanı yapıldı. Adı da (İSTANBUL HAVALİMANI) olarak konuldu. Elbette İstanbul, havalimanlarının en modernine, en güzeline layık dünya merkezlerinden biridir. Ancak, ATATÜRK HAVALİMANI ve Sabiha Gökçen Havalimanı gibi, ülkenin ihtiyacını enaz 30 yıl süreyle rahatlıkla karşılayabileceği hesaplanan İstanbul’a yeni bir havalimanı yapılması ne derece doğru bir yatırımdır. Bunun düşünülmesi gerekirdi.

İstanbul Havalimanının 10 milyar Euro’ya mal olduğu söyleniyor. Bu 10 milyon Euro sanayi tesisleri kurmaya yatırılsaydı, ülke ekonomisine 10 yıl içinde en az 10 milyar Euro katma değer  sağlardı. Yine en az bir milyon insanımıza iş ve aş kapısı açılmış olurdu. İşsizliğin en önemli sorun olduğu ülkemizde, 10 milyar Euro’nun betona yatırılması gerçekten büyük bir israftır ve çok çok yazık olmuştur!

Bizim Kürtçede bu durumu çağrıştıran meşhur bir deyimimiz vardır. (KUN TAZİ, TAMPOR DIĞVAZİ, NAN TINİNE, GELİPAÇA DIĞVAZİ) deriz. Türkçemizde de bu deyimin karşılığı olarak (EKMEK BULMAZ YEMEYE, ATLA GİDER S.ÇMAYA) denilir. Resmi rakamlara göre işsizlik oranın yüzde 13 olduğu, gerçekte yüzde 20’ler düzeyinde bulunduğu ülkemizde, mevcut iki havalimanı 30 yıla kadar ihtiyaca kâfiyken, 10 milyon Euro’nun betona yatırılmış olması ne derece doğrudur!

Bu konuyu neden gündeme getirdik derseniz, malum Atatürk Havalimanı’ndan İstanbul Havalimanı’na taşınma işlemi başladı. Bu taşımanın adını da “Büyük Göç” olarak koymuşlar! Atatürk Havalimanı’ndan Türk Hava Yolları’na ait malzeme ve araçlar TIR’larla, İstanbul Havalimanı’na taşınmakta. THY’nin malzeme ve araçlarının, taşınma sürecinde 707 TIR seferi ile yeni evi İstanbul Havalimanı’na taşınacak.  Taşınma kapsamında, Atatürk Havalimanı’ndan boş olarak havalanan Türk Hava Yolları’na (THY) ait uçaklar da İstanbul Havalimanı’na inmekte. Tüm uçaklar hava trafiği ve havalimanın müsaitliğine göre İstanbul Havalimanı’na gönderilecek.

Peki, gerçekte dünyanın en modern havalimanlarından biri olan (ATATÜRK HAVALİMANI NASIL DEĞERLENDİRİLECEK!) derseniz, onun da yetkililere göre cevabını verelim. (MİLLET BAHÇESİ) olacakmış! Öyle deniliyor ancak, İstanbul’un merkezi yerlerinden biri durumuna gelmiş olan ATATÜRK HAVALİMANININ AVM’LERE DÖNÜŞTÜRÜLDÜĞÜNE ŞAHİT OLURSAK, HİÇ Mİ, HİÇ ŞAŞIRMAYALIM. ÇÜNKÜ AVM’LERDE BÜYÜK RANT VAR!!!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN