• Dolar Alış TL
  • Dolar Satış TL
  • Euro Alış TL
  • Euro Satış TL
Reklam
Reklam

KURALLARA UYALIM SAĞLIĞIMIZI KORUYALIM

Reklam
, 0 Yorum

Birkaç gündür hiç evden dışarı çıkmadım. Yaş açısından değil, çünkü evden dışarıya çıkmaları yasaklanan 65 yaş ve üstü gruba dahil olmama daha yaklaşık 4 yılım var. Bu nedenle gönüllü olarak evden dışarı çıkmamaya gayret ediyorum. Herkesinde belirttiği ve kabul ettiği ancak bazılarımızın uymamakta ısrar ettiği kurallara uymak toplum sağlığı açısından zorunludur ve buna inandığım için evden dışarı çıkmıyorum.

Yaklaşık bir haftalık aradan sonra zorunlu bir nedenden dolayı ilk defa evden çıktığımda gördüğüm manzara pek iç karartıcı değildi. Yaklaşık iki saat kadar dışarıda kalarak işlerimi çözüp tekrar eve kapandım. Dışarıda kaldığım süre içerisinde gezmek zorunda kaldığım yerlerde cadde ve sokaklar genellikle bomboş denilebilecek bir konumdaydı. Atatürk Meydanı ile Güres Caddesinden sayıları on kadar hemşerimize rastladım.

Hani nicelikten çok nitelik önemlidir derler ya. Bende sayıdan çok gördüğüm insanların yaşlarına dikkat ettim. Çünkü 65 yaşın altında olanların dışarıya çıkmamaları gönüllülük ve sosyal sorumluluk anlayışına dayanıyordu. Yani bunların dışarı çıkmamaları konusunda yasal bir zorunluluk yok. Ancak daha büyük yaşta olanlar için böyle bir zorunluluk vardı ve benimde gözlerim bu yaş grubundaki insanları aradı.

Güres Caddesinde fiziki olarak 70 yaşın üstünde olduğu kanaatine varabileceğimiz bir kişi gördüm. Onun dışındakiler hep daha küçük yaşlardakilerdi. Aynı şekilde yaş olarak yasak grubuna giren birkaç esnaf hemşerimizin işyerlerinin ya kapalı olduğunu ya da yerlerine çocuklarının çalıştıklarını gördüm.

Başta da belirttiğim gibi gördüğüm manzara pek iç karartıcı değildi. Siirtliler genel olarak yapılan uyarılara kulak asmış ve evden dışarı çıkmamaya gayret harcıyorlar. Bu da içinde bulunduğumuz ve bir an önce ucundaki ışığı görebilmek için dua ettiğimiz tünel bizi en azından umutlandıran bir unsur oluyor. Bu durum bu tutumuzu bir süre daha devam ettirdiğimizde bu belayı en az hasarla atlatacağımız anlamına da geliyor.

Biraz da evlerimizin güzelliklerini yeniden keşfedelim. Evlerimizin bizler için bazılarımızın kullandığı gibi bir otel olmadıklarını hatırlayalım. Bir kez de biz bir daha söyleyelim; Evde hayat var, Siirt evde kal.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN