• Dolar Alış 8.1479TL
  • Dolar Satış 8.1154TL
  • Euro Alış 9.6291TL
  • Euro Satış 9.5907TL
Reklam
Reklam

KURBANLIKLAR

Reklam
, 0 Yorum

Yaklaşmakta olan Kurban Bayramında milyonlarca Müslüman, şimdiden kurban arayışı içine girmiş bulunuyorlar. Kurban kesimi konusunda alimlerin değişik görüşleri vardır ve yüce Peygamber Efendimizin (s.a.s) her Kurban Bayramında Kurban kestiği rivayet edildiğinden dinen imkanı olanların kurban kesmeleri önerilmektedir. Bazı alimlerin kurban kesmeyi “vacip”, bazılarının da “sünnet” olarak ifade ettikleri yaygın söylentiler arasında yer alıyor ve ülkemizin her yöresinde kurban kesmeye niyetlenmiş olanlar kurbanları nerden alacaklarının arayışı içindedirler.

Tarım ve Orman Bakanımız sayın Pakdemirli’nin Kurban konusunda yaptığı açıklamasında; “Ülkemizde 1,2 milyon büyükbaş, 3,5 milyon küçükbaş hayvan kesim için hazır bekliyor. Yani, halkımızın dini vecibelerini yerine getirmesi konusunda sıkıntıya düşecekleri endişeleri olmasın….” dediğinden konuşan bazı vatandaşlarımız; “Kurban Bayramında kurban kesmenin farz olmadığı kanaatindeyiz. Çünkü farz olsaydı, Müslümanlığın sıralanan farzları arasında kurban kesiminin de yer alması gerekirdi. Kurban kesme imkanı olanların 80.18 gram altın mal varlığına sahip olduğunu belirten olurken, özellikle son peygamber Hz. Muhammed’in (s.a.s) her yıl kurban kestiği dikkate alınarak söz konusu zenginliğe sahip olanların kurban kesmesinde sevap olduğunun altı çizilmektedir. Tarım ve Orman Bakanımız sayın Pakdemirli’nin bu dini vecibeyi yerine getirmede sıkıntı çekilmeyeceğini dile getiren ifadesine gelince;  büyükbaş ve küçükbaş hayvanların sayısı kurban kesimi için yeterli olabilir ama, şimdi hayvan sayısının yeterli olup/olmamasından ziyade önemli olan; halkımızın kurban kesme gücünden uzaklaşmış olmasıdır. İşsizler, dar gelirliler nasıl kurban kesebilsin?.. Zaten kendileri adeta kurbanlık vasfına bürünmüşlerdir…” diyorlar.

Halkımızın satın alma gücündeki eksilme, kurban kesmek isteyenlerin sayısında bir azalmaya sebebiyet verecektir sanırım. İşsiz yurttaşlarımızın sayısı yanı sıra, ücret dengesizliğinin mağduru vatandaşlarımızın sayısı, maalesef nüfusumuzun çok büyük bir oranına tekabül etmektedir ve bu nedenle gerçekten de kurbanlık sayısı artık önem taşımamaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN