• Dolar Alış 8.1479TL
  • Dolar Satış 8.1154TL
  • Euro Alış 9.6291TL
  • Euro Satış 9.5907TL
Reklam
Reklam

KURULUŞUNUN 99. YILINDA ANADOLU AJANSI SINIFTA KALDI!

Reklam
, 0 Yorum

Anadolu Ajans 16 Nisan 1920 tarihinde bizzat Gazi Mustafa Kemal Paşa’nın (ATATÜRK) emriyle kurulmuştur.

Anadolu Ajansı’nın tarihi, Türkiye Cumhuriyeti’nin tarihi ile adeta özdeştir. Türkiye Büyük Millet Meclisi açılmadan 17 gün önce 6 Nisan 1920’de kurulan Anadolu Ajansı, TBMM’nin çıkardığı ilk yasaları duyurmuş, Milli Mücadele’nin ve Kurtuluş Savaşı’nın her aşamasına, Cumhuriyet devrimlerine tanıklık etmiştir.

16 Mart 1920’de İstanbul’un resmen işgali ve Meclis-i Mebusan’ın kapanması üzerine Mustafa Kemal Paşa, Ankara’da toplanacak Meclis için seçim yapılmasını illere bildirmişti. Artık İstanbul’da kalınamayacağını gören bazı aydınlar da bir süredir Milli Mücadele’ye katılmanın yollarını aramaktaydı. Bu gelişme, Anadolu Ajansı’nın kuruluşunu da sağlayacaktı.

Ankara’ya doğru yola çıkan iki ayrı kafilede yer alan gazeteci Yunus Nadi (Abalıoğlu) ile gazeteci yazar Halide Edip (Adıvar), 31 Mart’ta Geyve’de buluştular. Tren istasyonundaki mola sırasında Ankara’ya gider gitmez ilk iş olarak “bir ajans teşkilatı” kurulmasının gerekliliğini görüştüler. Ajansın adını konuşurlarken; “Türk,” “Ankara,” “Anadolu” seçenekleri arasından “Anadolu Ajansı” isminde karar kıldılar.

Mustafa Kemal Paşa’nın karargâhı ”Ziraat Mektebi”nde (şimdi Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü) Anadolu Ajansı’nın kurulması gündeme getirildi ve 6 Nisan 1920’de Anadolu Ajansı’nın kuruluşu gerçekleştirildi. İşte bu Anadolu Ajansı Kurtuluş Savaşı’nda çok zor bir görevi yerine getirdi. Türk Milletinin sembollerinden biri oldu.

İçeride, savaşan ve dış dünyadan habersiz kalmış bir halkı ülke ve dünya olaylarından haberdar kılmak, bazı yabancı ve İstanbul gazetelerinin teslimiyetçi tutumlarıyla mücadele etmek gerekiyordu. Dışarıda, ulusal mücadeleyi savunmak, Türkiye’nin haklı istekleri konusunda kamuoyunu aydınlatmak ve ona karşı bazı çevrelerin yürüttüğü oyunları boşa çıkarmak zorunluydu.

Atatürk’ün, yakın bir arkadaş grubunu, Anadolu Ajansı’nı Batılı anlamda bir haber ajansı kimliğine kavuşturmakla görevlendirmesiyle 1 Mart 1925’te “Anadolu Ajansı Türk Anonim Şirketi” kuruldu. O tarihlerde, Batı ülkelerinde bile örneği görülmeyen böyle bir yapılanmayla Anadolu Ajansı, özerk statüye kavuştu.

İşte bu Anadolu Ajansı 31 Mart 2019 günü gecesi yapılan yerel seçimlerde çok kötü bir sınav verdi. Tarafsızlık içinde yayın yapması gereken ajans, en kritik noktalara gelindiğinde yayın akışını durdurdu. Tam 13 saat yayın yapmadı. Muhalefet partilerinin sözcülerinin Anadolu Ajansına yönelttiği eleştirileri yerden göğe haklıydı. Sadece muhalefet partileri değil, bütün Türkiye’de seçmenler Anadolu Ajansının bu tutumuna karşı tepki göstermiş ve tarafsızlığını ihlal ettiği kanısında karar kılmıştır.

Sözün özü, Atatürk’ün kurduğu ve görevi Türkiye Cumhuriyetinin gerçeklerini yayınlamakla görevli en güvenilir bir medya kuruluşu olması gereken Anadolu Ajansı, kuruluşunun 99. Yılında sözün tam anlamıyla SINIFTA KALMIŞTIR.

TAŞLAMALAR

SEÇİMLER BİTTİ ŞİMDİ

ZAMLAR BAŞLAYACAKTIR

SEÇİM İÇİN ERTELENEN

ZAMLAR YARIŞACAKTIR

 İLK ZAM BENZİNE GELDİ

SIRADA ELEKTRİK VAR

DOĞALGAZ DA SIRADA

GAYET NORMALDİR BUNLAR

 SEÇİMLERDEN ÖNCE ZAM

ELBET ENAYİLİKTİR

BU DEYİM BİR VECİZE

ÖZAL’DAN BİR TAKTİKTİR

 ZAMLARA HAZIR OLUN

PEŞ-PEŞE GELECEKTİR

VATANDAŞ DÖRTBUÇUK YIL

ÇİLELER ÇEKECEKTİR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN