• Dolar Alış TL
  • Dolar Satış TL
  • Euro Alış TL
  • Euro Satış TL
Reklam
Reklam

KUTLU BİR DOĞUM VE ACI BİR ÖLÜM!

Reklam
, 0 Yorum

2019 yılının 8 Kasım 2019 günü, Hicri takvime göre Rebiul evvel ayının 12. Gününe denk gelmektedir. Yani Peygamber Efendimiz Hazret-i MUHAMMED’İN (O’na al ve ashabına salat ve selâm olsun) dünyaya teşriflerinin yıldönümüdür. Arapların geleneğinde doğum, ölüm ve benzeri günlere özel önem atfedildiğinden ve hatta şiirle tarih bile düşülecek ölçüde önemsendiğinden Peygamber Efendimizin dünyaya teşriflerinin Arabi aylara göre Rebiul Evvel ayının 12. Günü olduğunda tereddüt yoktur.

Bilindiği gibi hicri takvim, miladi takvime göre değişkendir. Bu bakımdan Arabi aylar, yıl içinde değişkenlik arzederler. Miladi takvime göre, Peygamber Efendimizin dünyaya teşrif tarihi 20 Nisan’dır. Bir ara, (KUTLU DOĞUM HAFTASI) adı altında düzenlenen etkinliklerin, aslında FETÖ’NÜN bir taktiği olduğu anlaşıldı ve terkedildi. Bu yıl, Peygamber Efendimizin dünyaya teşrifleri dolayısıyla Diyanet İşleri Başkanlığı 8-16 Kasım tarihleri arası günleri AİLE HAFTASI olarak ilan etmiş bulunuyor.

Diyanetin 8 Kasım 2019 Cuma günü  tüm camilerde okunan Hutbesinin konusu Mevlid kandiline ithafen “Mevlid-i Nebi” oldu.

Her yıl olduğu gibi bu yıl da Mevlid gecesini takip eden haftanın Mevlid-i Nebi Haftası olarak idrak edileceği belirtilen hutbede bu yılın, Mevlid-i Nebi Haftasının temasının “Peygamberimiz ve Aile” olarak belirlendiği vurgulandı.

Mevlid Kandiliyle ilgili olarak yazdıklarımızdan sonra, ikinci konumuza gelelim. Bu hafta 8 Kasım günü Dini önderimiz Hazret-i Muhammed’in dünyaya teşriflerini kutlarken, Pazar günü de milli liderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ü 10 Kasım 1938 günü ebediyete intikali edişi dolayısıyla anacağız. Yani iki hafta birbirine karışmış oldu. Elbette dini önderimiz Peygamber Efendimiz tarafından verilen mesajları anımsamak yanında, milli liderimiz tarafından verilen mesajlar da önemlidir. Verilen mesajları dikkatli bir şekilde irdeleyecek olursak, bizi aynı istikâmette yönlendirdiklerine şahit olacağız. Yani, yobazlar taifesinin dediği gibi Dini önderimiz Peygamber Efendimizin yolu ile milli liderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün yolu ayrı değil, aynıdır. Mustafa Kemal’in çizdiği istikamet de, Hazret-i MUHAMMED’İN yoludur…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN