• Dolar Alış 7.9641TL
  • Dolar Satış 7.9324TL
  • Euro Alış 9.4252TL
  • Euro Satış 9.3876TL
Reklam
Reklam

LİBYA’DA TANIDIK BİR KOMUTAN TUĞGENERAL HALİL SOYSAL VEYA MEŞHUR LAKABIYLA (KARA PENÇE)

Reklam
, 0 Yorum

Türkiye ile Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti arasında imzalanan “Güvenlik ve Askeri İşbirliği Mutabakat Muhtırası” ve “Deniz Yetki Alanlarının Sınırlandırılmasına İlişkin Mutabakat Muhtırası” Akdeniz’de sınırları yeniden çizdi.

Türkiye bu adımla, Doğu Akdeniz’deki enerji paylaşımında by-pass edilmesinin önüne geçerek, Batılı ülkelere, “Biz olmadan burada oyun kuramazsınız” mesajı vermiş oldu.

Bu kararın hemen ardından sahada çok kritik gelişmeler yaşandı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in girişimleri ile Libya’da ateşkes ilan edildi.

Türkiye’nin Libya’ya asker gönderme kararının ardından bir sıcak gelişme de Türk Silahlı Kuvvetleri cephesinde gerçekleşti.

Türkiye’nin Libya’ya asker yollamasına ilişkin tezkerenin gereği olarak ülkeye gidecek Türk askerlerini komuta edecek general netleşti.

Özel çıkarılan bir kararname ve komutanlık emrine göre, Şırnak Piyade Tümen Komutanı Tuğgeneral Halil Soysal Libya’ya atandı. İlimizde 3. Tugay Komutanı olarak görev yapan, Siirtliler tarafından çok sevilen ve sayılan Tuğgeneral Halil Soysal Türk Silahlı Kuvvetlerinde de çok yakından tanınan bir isim… “Şahin” politikaları ile tanınan Komutan Bazı birliklerde “PENÇE”, bazılarında ise “KARA PENÇE” lakabıyla anılıyor.

Tuğgeneral Soysal’ın daha önce birçok önemli operasyona başarıyla imza attığı bilinmekte.

Diğer yandan Tuğgeneral Soysal’ın yerine Barış Pınarı Harekatı’nda yine başarılı operasyonlara imza atan Tuğgeneral İdris Acartürk atandı.

Özel Kuvvetler eski tugay komutanlığı görevini yapan İdris Acartürk aynı zamanda Bolu Tugayı’nda da çeşitli görevlerde bulunmuştu.

Hemşerilerimizin çok sevdiği ve takdir ettiği, kendisi de bir SİİRTSEVER olan Tuğgeneral Halil Soysal Paşamıza yeni görevlerinde üstün başarılar diliyoruz.

Fotoğraftakiler: Tuğgeneral Halil Soysal, Gazeteci Ahmet Arıtürk, İş Adamı Ayaz Hocaoğlu ve Gazeteci Diya Yarayan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN