• Dolar Alış 7.9021TL
  • Dolar Satış 7.8706TL
  • Euro Alış 9.3181TL
  • Euro Satış 9.2809TL
Reklam
Reklam

LÜTFEN, NET BİR AÇIKLAMA

Reklam
, 0 Yorum

Siirt için hayati bir önem taşıyan tıp fakültesi morfoloji binasının nerede kurulacağı konusundaki tartışmalar devam ediyor.  Vatandaşların tamamına yakını Siirt il merkezine yakın bir yeri isteyip,  Polis Meslek Yüksek Okulunu işaret etmektedirler. Vatandaşların bu görüşüne katılmamak mümkün değildir.

Çünkü vatandaş, orayı neden istediğinin gerekçelerini sıralıyor.  Bunları daha önceki yazılarımda dile getirmiştim. Her biri haklı ve şapka çıkarılacak nitelikte gerekçeler. Üstelik o civarda Polis Meslek Yüksek Okulu ve vakıf arazisi olarak 100 dünümü aşkın bir arazi bulunmaktadır. O kadar arazi  tıp fakültesi morfoloji binası ile birlikte daha birçok birime de yeterlidir.  Bu nedenle oranın seçilmesinde büyük bir isabet vardır.  Söz konusu bu arazinin karşısında da oldukça geniş olan bir zamanların kent ormanı arazisi bulunmaktadır.

Aksini düşünenler elbette olabilir. Bunların da neden böyle düşündüklerini ve il merkezine yakın bir yere neden soğuk baktıklarını açıklamaları gerekmektedir. Demokratik  toplumlarda alınan her kararın toplumla paylaşılmasına çalışılıyor ve olabildiğince çok kişinin onayı alınmaya gayret harcanıyor. Hele-hele tıp fakültesi gibi önemli bir konu için alınacak kararda bu durum gerçekten gereklidir.

Tıp fakültesinin gölgesinde kalan ancak en az bunun kadar önemli olan bir konu daha var. Yatırım programına alınan 400 yataklı hastane ek binası. Bu hastanenin nerede kurulacağı ve çalışmalarının hangi aşamada olduğu konularında henüz yetkililerinden bir açıklama duymadık. Çünkü yeni ek bina mevcut devlet hastanesi ve tıp fakültesi ile birlikte bir bütün olarak ele alınmalıdır. Üçü de aynı amaca ve aynı kişilere hizmet vereceklerdir. Hatta hizmetlerini tıp fakültesi uygulama ve araştırma hastanesi çatısı altında gerçekleştireceklerdir.

Gerek tıp fakültesi, gerekse devlet hastanesi ek binası konusundaki çalışmalarda vatandaşın bilgilendirilmesi ve hatta konuların mümkün olabildiğince  kamuoyunda tartışılmasının sağlanması gerekiyor. Bu sağlanabildiği oranda doğru kararlara varılacak ve bu hizmetler vatandaş tarafından daha sıkı bir şekilde sahiplenilecektir.  Vatandaşın sahiplendiği çalışmaların  da daha verimli ve kalıcı olduğunu hepimiz biliyoruz.

Bunu da değerli bürokrat ve siyasilerimizden bekliyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN