REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

M. Sait Bilgili’nin Kaleminden; Hayatı Boyunca Siirt’i ve Siirtlileri Savunan Adam, Rahmetli Gazeteci-Yazar Metin Arıtürk Ağabeyimizin Ardından Kalan; Her Kesimden Büyük Saygı, Sevgi ve Rahmetin Kaynakları Nelerdir?

M. Sait Bilgili’nin Kaleminden; Hayatı Boyunca Siirt’i ve Siirtlileri Savunan Adam, Rahmetli Gazeteci-Yazar Metin Arıtürk Ağabeyimizin Ardından Kalan; Her Kesimden Büyük Saygı, Sevgi ve Rahmetin Kaynakları Nelerdir?
REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
41 views
13 Kasım 2020 - 16:29
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Çekirdekten yetişme gerçek bir gazeteci-yazar olarak doğdu ve gerçek bir gazeteci yazar olarak ömür boyu Siirtlilere ve Siirt’in sorunlarına vefat edinceye kadar halisane hizmet etti.. Bana göre bu sevgi ve saygının kaynağı, dürüst, çalışkan, fedakâr ve asla kalemini menfaat elde etmek için eğmeden, dik durarak ve gerektiğinde bunun bedelini ödemesidir… Maddiyat ve kör zenginlik umurunda değildi, gönül zenginliği, vatan, millet aşkı her şeyden üstündü.. Nice maddeci bir kısım kör zenginlerin ardından bu kadar rahmet ve bu kadar dua okunmamıştır.

Kendini ve ömrünü yazarlığa vakfetmek, gazeteciliğe adamak ve ne pahasına olursa olsun, meslek ahlakını babayiğitçe koruyarak hakkı savunmaktır bu sevginin kaynağı.. Devletin verdiği teşviklere ve kredilere tenezzül etmeden, taşrada bin bir zorluk içinde yerel basını cesurca temsil etmektir bu sevginin kaynağı.. Çünkü kartel medyası, holding medyası, güya ulusal, iri basına göbekten bağlı olanların yazamadığı halkın sorunlarını yazabilmek ve hem hakkın hem de halkın duasını alabilmek, sadece Allah için doğruları yazabilmektir bu saygı ve rahmet sağanağının kaynağı.

İkiz kardeşi olan çok muhterem Hacı Ahmet Arıtürk ağabeyimizle beraber bir elmanın yarısı gibi, daima birlik ve beraberliğin ve gerçek kardeşliğin nasıl olması gerektiğini, dayanışma ile omuz omuza vererek zorlukları birlikte kardeşçe nasıl aşılacağını ve acı, tatlı günleri birlik ve beraberlikle yılmadan nasıl geçirileceğinin örneği ve sembolü olmayı, halisane bütün Siirtlilerin kardeşliğinin bir numunesini yaşamak ve yaşatmayı başarabilmektir bu sevgi ve ardından edilen duaların sebebi.

Bizzat müşahede ettiğim ve yaşadığım bazı hatıralardan dolayı bunları tarihe not düşmek ve gelecek genç nesillere örnek olması için bu gazeteci-yazar ağabeylerimizin hayatlarından kesitlerin binlercesinden sadece benim bildiğim olaylardan örnek vereceğim.. Bilmediklerimi ise bütün Siirtliler zaten biliyor ki bu kadar dua ediliyor ardından..

Mesela bazı olaylar şunlardır;

1965’lı ve 1970’li yıllarda bizim kuşağımızda olanlar ortaokul ve lisedeyken Siirt’in en önemli sorunlarını her Allah’ın günü günlük olarak çıkan yerel basını okuyarak okulda arkadaşlarla tartışırdık.. Çünkü o zaman televizyon yoktu ve ulusal basın yerel sorunlarımızı dile getirmiyordu ya kasıtlı olarak ya korkarak ya da yurdun en ücra köşesindeki Siirt’in sorunları zengin holding basınının hiç umurunda değildi.. Siirt’te şu ankinden çok daha fazla bir işsizlik sorunu vardı ve yerel basın sağolsun bu sorunu dile getiriyordu ama, SİİRT GAZETESİ her Allah’ın günü günlük olarak yayımlandığı için işsizlik sorununu daha çok dile getirince tabii ki bütün iktidarlarda buna çare bulamadığından haliyle Siirt Gazetesine çok kızıyorlardı.. Ama Siirt Gazetesi bütün gençlerin gönlünü fethediyordu.. Bu vesile ile iktidarlar işsizliğe çare arıyordu.. Yani işsizliğin önlenmesine günlük çıkan Siirt Gazetesi vesile olduğundan dolayı bugün rahmetli Metin Ağabeye duyulan saygı ve sevginin kaynağı daha da artıyor.. Tabii ki ne ekersen onu biçersin derler.. Rahmetli de gençliğe emek verdi ve gençliğin sevgisini biçti.. İşte bu sevginin kaynağı budur

Siirt’teki yerel basının önderi SİİRT GAZETESİ bıkmadan ve yılmadan her gün işsizlik sorununu dile getirince bu sese kulak veren rahmetli Başbakan ki, o zaman Başbakan Yardımcısı olan ilim ve devlet adamı Prof.Dr.Necmettin Erbakan 3 adet büyük fabrikanın temelini Siirt’te attı.. Çimento Fabrikası, Süt Fabrikası ve Yem Fabrikası.. Tüm Türkiye’de her ile bir fabrika, her ilçeye Organize Sanayi sloganı ile AĞIR SANAYİ HAMLESİ’ni başlatmış ve 200 adet olan fabrikaların tamamı bütün Türkiye’de bitmişti ama, o zaman muhalif olan Adalet Partisi ve CHP ile yandaş gazeteciler, temelleri söküp karşı çıkarken SİİRT GAZETESİ ve Arıtürk kardeşler işsizliğin önlenmesi için rahmetli Erbakan ve bizlere cesaretle destek veriyordu.. Nitekim 3 fabrika uzun süre çalıştı, 2 tanesi ise satıldı yok oldu gitti ama benim de inşaatında kontrol amiri olduğum Çimento Fabrikası halen Siirt’in tarihteki en büyük ağır sanayi fabrikası olarak binlerce aileye halen ekmek kapısı olmaktadır.. Rahmetli Metin Ağabey bu sanayi hamlesine ve Siirt Sanayi Sitesine destek olduğu için bu büyük sevginin kaynağına ulaşıyordu.. Çünkü bugün Siirt Sanayi Sitesinde ve Siirt Kurtalan Çimento Fabrikasında binlerce çalışan, ticaret yapan nakliyeci ve çimento bayileri, Siirt’te inşaat yapan müteahhit, işçi, köylü, esnaf herkes bir kamyon çimento için yaz aylarında Van’a ya da Mardin’e gidiyordu.. Çünkü kışın yollar kapalıydı.. Bugün bütün Ortadoğu’ya çimento Siirt’ten ihraç ediliyorsa bunda Siirt Gazetesinin o zaman benim de Siirt Milletvekili seçildiğim partiye verdiği desteği ve emeği asla unutamadığım gibi, inşaat sektöründeki herkes bu emeği unutmadı ve dua etti, rahmet okudu..

Yine 1960’lı yıllarda Siirt’in en büyük sorunu su sorunu idi.. Siirt’in merkezinde su yoktu ve halk susuzluktan kırılıyordu.. Temizlik olmadığından halk vebadan, koleradan, tifodan, trahomdan ve sıtmadan kırılıyordu.. Bugünkü Covid-19 corona mikroplarından bile daha beter bir şekilde susuzluktan dolayı mikroplar vardı.. Allah rahmet eylesin Başbakan Menderes ve arkadaşları Siirt Botan Hidroelektrik Santralini yaparak işletmeye açtı.. Siirt’te bir bayram havası yaşandı, her mahalle ve evde artık musluktan su akıyordu.. Her mahallede büyük bir çeşme açıldığında halk Menderes’e dua ederken, bazı kaynaklara göre muhalefet barajın çok pahalı ve maliyetli olduğunu ve Siirt’in o zamanlar bir ilçeden daha küçük olduğu bahanesiyle baraj yapımına karşı çıkarken, o zaman her gün yılmadan, usanmadan suyun gelmesi ve barajın yapılması için günlük çıkan SİİRT GAZETESİ’nin Siirtlilerin bu derdine çare bulmaya çalışması sevginin, rahmetin, bereketin ve sevap kazanmanın yüce erdemine kavuşuyordu..

Siirt Gazetesi Kurucusu efsane gazeteci ve Siirt Milletvekili rahmetli sayın Mehmet Emin Kılıççıoğlu ve yeğenleri Arıtürk kardeşlerin, çalışanlarının ve emektarlarının büyük emeği inkar edilemez.. Onların hepsine rahmetli Metin ağabeyimizin aziz ruhunu şad ederek başsağlığı diliyorum.. Halka hizmet Hakka hizmettir ve bu sevginin temeli halkla kaynaşmak, daima halkın arasında olmaktır ve halkın hizmetinde oldukları için bu sevginin sırrına nail olmuşlardır.. Çünkü halk her zaman yüksek makam sahiplerine, devletin daima meşgul olan yüce makamlarına ulaşamadığından, bütün sorunlarını ve dertlerini, Arıtürk kardeşlere her zaman her saatte ulaşarak iletebilmekteydi.. Halkın derdini dert edinen memurlardan Allah razı olsun ama, kendini ulaşılmaz sanan kibir abidesi bir kısım memurlara, halktan biri olan Metin Ağabeye gösterilen bu sevgi ve saygı ibret olsun… Ben Siirt’e her gittiğimde kendilerini ziyaret ederdim.. Rahmetli Metin Ağabey İstanbul’a son gelişinde hastaneye gitmesine rağmen, yine beni aramış ve vefat eden 42 yaşındaki evladım İktisatçı ve İlahiyatçı Hasan Bilgili hoca için taziyede bulunmuştu ki, bu kadar hassas ve çok kıymetli bir insandı..Tekrar Allah rahmet eylesin, mekanı cennet olsun, nur içinde yatsın.. Ailesinin ve tüm yakınlarının başı sağolsun, ruhu şad olsun…

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.