• Dolar Alış 8.0550TL
  • Dolar Satış 8.0228TL
  • Euro Alış 9.5238TL
  • Euro Satış 9.4857TL
Reklam
Reklam

“MAĞRUR OLMA PADİŞAHIM, SENDEN BÜYÜK ALLAH VAR!”

Reklam
, 0 Yorum

Osmanlıcılık sevdası giderek dal-budak salıyor. Televizyon ekranlarında Osmanlı dizileri yaygınlaşırken, bu durumu ATATÜRK’E karşı sinsice bir oyun olarak yorumlayanlar var. ATATÜRK’Ü, Osmanlılar üzerinden vurmaya çalışıyorlar. (PAYTAHT ABDULHAMİD) dizisi TRT ekranlarında 5 Ekim 2018 Cuma günü itibarıyla yeniden start alacak. Oysa Sultan Abdulhamid uyguladığı istibdatla meşhur bir Padişahtır. 2. Abdülhamid Osmanlı Devleti’nin 34. padişahı ve 113. İslam Halifesidir. 1842 yılında İstanbul’da doğmuştur. Sultan Abdulmecit Han’ın oğludur.

Abdulhamit Han 31 Mart ayaklanmasıyla tahtan indirilerek Selanik’e sürgün edilmiş ve 3 yıl burada yaşamıştır. Daha sonra İstanbul’da Beylerbeyi sarayına getirilen Padişah 10 Şubat 1918’de vefat etmiş, Cenazesi büyükbabası Sultan II. Mahmut’un türbesine defnedilmiştir.

Kızı Ayşe Sultan’a göre, babası II. Abdülhamid’in 13 eşi olmuştur. Kabul gören diğer kaynaklara göre ise, bu sayı 16’dır. Evet, (PAYTAHT ABDULHAMİD) dizisinde sözde hayatını izleyeceğimiz Osmanlı İmparatorluğunun 34. Padişahının kısa hayat öyküsü budur.

Biz, bütün Osmanlı Padişahlarına elbette saygılı olmak durumundayız. Karşı olduğumuz husus, Sultan 2. Abdulhamid’in, ATATÜRK’LE yarıştırılmak istenmesidir.  Şunu da anımsatmakta yarar var. Osmanlı Padişahlarının çok güzel bir gelenekleri vardı. Cuma selamlığından çıktıklarında kendileri tarafından organize edilmiş bir ekip tarafından “MAĞRUR OLMA PADİŞAHIM, SENDEN BÜYÜK ALLAH VAR” demek suretiyle uyarılır ve böylece gurura kapılarak haksız icraatlarda bulunmamaları için dikkatleri çekilirdi.

Bir rivayete göre bu gelenek Fatih Sultan Mehmet İstanbul’u fethedip, Ayasofya’da namaz kıldıktan sonra başlamıştır. Fatih, atının üstünde ilerlerken birden bire durmuş ve atından atlayıp, yerden aldığı bir avuç toprağı kendi başının üstüne döküp; yine hiçbir şey demeden tekrar atlayıp atına yola devam etmiştir. Akşemsettin, Hazret-i Peygamberin müjdelediği fethi gerçekleştirmekten gururlanan Fatih’in kendisinin de bir gün toprak altına gireceğini kendine hatırlattığını etrafındakilere tefsir etmiştir.

Dolmabahçe Sarayı rehberlerinin anlattığına göre ise Osmanlıda bu gelenek Yavuz Sultan Selim’in halife olmasından sonra başlamıştır. Dolmabahçe Sarayı’ndaki büyük salonda, Padişahlık merasimi yapılırken, yalnızca paşalar tarafından padişaha söylenen cümledir.

Evet, Osmanlı Padişahları gurura kapılmamak için bir şekilde kendilerine çeki düzen vermek gereğini hissederek kendilerini “MAĞRUR OLMA PADİŞAHIM, SENDEN BÜYÜK ALLAH VAR” deyimiyle uyaracak ekipler oluşturmuşlardır.

Şimdi bakıyoruz da, zamane padişahlarının dört bir yanını yalakalar sarmış, (SENDEN BÜYÜK YOK!) diyerek gururlarını okşamayı ve bu yolla nemalanmayı amaçlamaktadırlar. Keşke, Osmanlı Padişahlarını rehber ettikleri izlenimini verenler de, Osmanlı Padişahları gibi yalakaların değil de, kendilerini uyaranların seslerine kulak verseler.

Zamane bütün padişahlara sesleniyor ve diyoruz ki “MAĞRUR OLMA PADİŞAHIM, SENDEN BÜYÜK ALLAH VAR.”

TAŞLAMALAR

ENFLASYON CANAVARI

YENİDEN HORTLAMIŞTIR

TÜİK’İN RAKAMLARI

BİZE GÖRE YANLIŞTIR

 

ENFLASYON ORANINI

BULMAK GAYETLE KOLAY

FİLEDE İŞ BİTİYOR

BUDUR BİL Kİ TÜM OLAY

 

DÜN KAÇA ALIYORDUK

BUGÜN KAÇA ALIRIZ

KIYASLAYACAK OLSAK

ORANINI BULURUZ

 

ENFLASYON CANAVARI

NEDEN, NASIL HORTLADI

NE OLDU DA YENİDEN

ÇİFT RAKAMA DAYANDI

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN