• Dolar Alış 7.5796TL
  • Dolar Satış 7.5493TL
  • Euro Alış 8.8341TL
  • Euro Satış 8.7989TL
Reklam
Reklam

MALATYA BİZE ÖRNEK OLSUN

Reklam
, 0 Yorum

Kaliteli bir ürüne sahipseniz, taklit edilmemeniz hemen-hemen mümkün değil. Çünkü, insanoğlunun aç gözlülüğü özellikle  günümüzde tavan yapmış durumdadır. İster bireysel olarak isterse firma bazında olsun, insanların para kazanmaya çalışırken o paranın helal ve yasal olmasına bakmıyorlar. Para gelsin de nasıl gelirse gelsin zihniyeti artan bir şekilde yayılıyor.

Böyle olunca tarımdan sanayiye kadar birçok ürünün taklidi, halk deyimiyle çakması ortaya çıkıyor. Siirt ölçeğinde ele alacak olursak, başka yerlerden getirilen balıklar Botan Balığı, narlarda Zivzik narı olarak satılabiliyor. Balda da aynı durum söz konusu. Ancak bunlar lokal ve bir anlamda bireysel hareketler. Ama fıstıkta yapılanlar ise bireysel olmanın ötesinde organize işlerdir.

Tat ve besin değeri açısından Siirt fıstığı ile karşılaştırılamayacak kadar kötü olan İran fıstığı, büyük market zincirlerinde Siirt Fıstığı etiketi altında satışa sunulabiliyor. Üstelik astronomik fiyatlarla. Bu durum, Siirt fıstığının haklı ününün toplumun daha geniş kesimlerine yayılmaya başladığı tarihlerden beri devam ediyor. Yaklaşık 15-16 yıllık bir süreden beri artarak devam ediyor diyebiliriz.

Üretici ve tüccarımızın büyük zararlara uğramasına neden olan bu durumun önüne geçilmesi için Siirt İli ve İlçeleri Fıstık Üreticileri Birliği Başkanı Şuayip Aslan’ın girişimleri ile zaman-zaman valilerimizin yaptıkları kınama ve önlem alınacağı yönündeki açıklamaları maalesef çok yetersiz kalmıştır. Daha doğrusu hiçbir etki etmemiştir. Çünkü söylemde kalmıştır ve bir girişim, bir denetim gerçekleştirilememiştir. Bu konuda  acilen ve söylemden öteye geçecek etkili daha planlı bir çalışma başlatılmalıdır.

Tıpkı Malatya İlinin yaptığı gibi. Malatya ili, yaptığı başarılı lobi faaliyetleri ile meşhur kaysısını başta Türk Hava Yolları olmak üzere her tarafa sokmayı başardı. Aynı Malatya ili, kaysının taklitlerine karşı bir çalışma başlattı. Malatya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanlığı 81 ilin Valiliğine, Ticaret ve Sanayi, Esnaf ve Sanatkar Odalarına ve diğer kurumlara bir yazı göndererek bu konuda onları uyardı. Malatya kaysısının özelliklerine de vurgu yapılan bu bilgilendirme ve uyarı yazısında gerekli desteğin de verilmesi isteniyor.

Bizim de benzer bir çalışma yapmamız ve her şeyden önce bu konunun yalnızca Fıstık Üreticileri Birliğini değil, bütün Siirt’i ilgilendirdiğini bilmemiz gerekiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN