• Dolar Alış TL
  • Dolar Satış TL
  • Euro Alış TL
  • Euro Satış TL
Reklam
Reklam

MART AYI ÜZERİNE SÖYLEŞİLER!

Reklam
, 0 Yorum

(Mart Ayı Dert Ayı) şeklinde söylenen bir atasözümüz vardır. Ayrıca (Mart kapıdan baktırır, kazma kürek yaktırır) atasözümüzü de unutmayalım. Tabii bu arada (Mart’ın sonu bahar) deyimimiz de vardır. Bilindiği gibi, değişken hava özelliğinden ötürü Mart ayı, hastalıklardan korunması gereken aydır.

Mart ayı, ayların içinde en kararsız aydır. Hava durumu bu ayda sık sık değişir. Hiç umulmayan bir anda kızgın güneşten, yağmura, kara, fırtınaya çevirebilir. Bir günde dört değişik mevsim yaşanabilir. Kişi bütün bunlara hazırlıklı olmalıdır. Gerekli korunma eşyalarım yanından ayırmamalıdır. Ancak çoğu kez insan gerekli önlemi almaz ve değişen hava durumundan olumsuz yönde etkilenir, hastalıklardan kurtulmaz. Mart ayı boyunca hastalıkları, dertleri sürer. Mart ayını böyle yapan iki mevsim arasında geçişi sağlayan ay olmasıdır.

Evet, Mart ayı gerçekten zor bir ay. Ancak, bu yılın Mart ayı özellikle çok zor bir ay oldu! Hava durumu ve saire bir yana KONORAVİRÜS SALGINI 2020’nin Mart ayını sadece ilimize, ülkemize değil, bütün dünyaya zehir zıkkım etti.

Hele, (Mart’ın sonu bahar) deyimini bu yıl zor yaşarız. Tıp otoriteleri, KORONAVİRÜS tehdidinin en iyi ihtimalle ancak Haziran ayı sonunda, o da ancak çok iyi tedbirler alınır ve uygulanırsa, kontrol altına alınabileceğini söylüyorlar. Bu bakımdan, bu yılın Mart’ının sonunu bahar olma ihtimali yok. Türkiye olarak Koronavirüsle daha yeni tanıştık sayılır. Bu bakımdan, zaten 4-5 günlük ömrü kalmış bulunan bu yılın Mart ayının sonunda baharın gelmesini hiç mi, hiç beklemeyelim. Göstergeler odur ki, Nisan ayında Koronaviüs salgını yüzünden yaşamlarını yitirenlerin sayılarında patlama olacak. Baksanıza, Koronavirüs’ün Türkiye’deki seyir hızı İtalya ve İspanya’yı bile geçmiş durumda!

Keşke 2020 yılının Mart’ı da KAZMA KÜREK YAKTIRSAYDI, YA DA DERDİMİZ SADECE GEÇİM SIKINTISI OLSAYDI. İNSANLARIMIZI BÖYLESİNE CAN DERDİNE DÜŞÜREN BU KORONAVİRÜS BELASI YAŞANMASAYDI!

Galiba, gelecek yıllarda Mart ayı ile ilgili deyimlere bir yenisi eklenecek. (MART AYI, KORONAVİRİS AYI!)

Evet, gelecek yıllarda 2020 yılının Mart ayı KORONAVİRÜS MART’I OLARAK ANILACAK!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN