• Dolar Alış 8.0550TL
  • Dolar Satış 8.0228TL
  • Euro Alış 9.5238TL
  • Euro Satış 9.4857TL
Reklam
Reklam

MASKE, GELİNLERİN DE ÇEYİZ SANDIĞINA GİRDİ!

Reklam
, 0 Yorum

Öyle anlaşılıyor ki, MASKE adını verdiğimiz korucu bez parçası yaşamımızın bir parçası olmağa devam edecektir. KORONAVİRÜSTEN kurtulsak bile, bu menhus salgının yerini yeni salgınların almayacağının garantisi yok, gibi! Nitekim yine Çin’de (KARA VEBA) salgını tehlikesinin baş gösterdiği medyaya yansıyan haberlerden anlaşılmaktadır. Salgın hastalıklar, insanları böylesine esir almışken, MASKE KULLANMAK da bundan böyle hayatımızın bir parçası olacaktır…

Duyuyoruz ki, maske imalatı da bir iş koluna dönüşmüş bulunmakta. Hatta, sırf maske imal eden iş yerleri kurulmuş bulunmakta. Kendilerine (MASKE İMALATÇISI) unvanı verenler bile var. Bu gerçekten hareketle, MASKELERİN ARTIK GELİNLERİN ÇEYİZ SANDIKLARINA GİRDİKLERİ bile söyleniyor. Gelinlerin çeyiz sandıklarında artık MASKELERE DE YER VERİLDİĞİ, bir gelinin teşhir edilen çeyiz sandığında KALİTELİ MASKELERİN YER ALDIĞI ESPRİ KONUSU OLDU. Maskeyi çeyiz sandığına koyanların savları gayet yerinde. (Biz öncelikle gelinin ve damadın sağlığını düşünüyoruz. Bunun delili olarak da çeyiz sandığına maske koyduk ki, maske taksınlar ve salgın hastalıklardan korunsunlar.) demektedirler.

Doğrusunu isterseniz, gayet mantıklı bir görüş. Geline ve damada önce sağlıklı olmanın gereğine vurgu yapan bu ironi, dileriz ki yaygınlaşır. Maskeler, gerçekten de gelinler için hazırlanan çeyiz sandıklarının demirbaşları arasında yer alır.

Hem Osmanlı İmparatorluğunun büyük Padişahlarından Kanuni Sultan Süleyman’ın buyurduğu vecizeyi anımsayalım: “Halk içinde muteber bir nesne yok devlet gibi olmaya devlet cihanda bir nefes sıhhat gibi!”

Bu bakımdan diyoruz ki, MASKE’NİN ÇEYİZ SANDIĞINA GİRMESİ İRONİ BİLE OLSA, GERÇEĞİ YANSITMASI AÇISINDAN ÖNEMLİDİR. Maske takmanın gereğine en önemli bir vurgudur.

Sağlıklı ve mutlu günler dileklerimizle…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN