• Dolar Alış 7.9039TL
  • Dolar Satış 7.8723TL
  • Euro Alış 9.2835TL
  • Euro Satış 9.2465TL
Reklam
Reklam

 MASKE TAKMA ORANLARI

Reklam
, 0 Yorum

Coronavirüs yine gündemdeki yerini koruyor ve görünen o ki, daha uzun süre devam ettirecek. Bilim insanları sürekli açıklıyor; maske takın ve sosyal mesafeye uyun.. Tabii bunların yanında bir de hijyen konusu var.

Hijyen konusu diğer iki konuya göre biraz daha özel bir konu.. Hiç kimse bir başkasının hijyenine dikkat edip etmediğini gerçek anlamda pek kontrol edemez.. Bir yerde buna da hakkı yoktur diye de düşünülebilir.. Ama sosyal mesafeye dikkat etme ve maske takma konuları öyle değil.. Bunlar da çevremizdeki insanların davranışlarını gözleme imkânı buluyoruz.

Ben de hiç üşenmedim.. Bazı belediye başkanlarının cezalandırmak istedikleri memurlarına bir cadde vererek bir saat içerisinde o caddeden geçenleri saymalarını istemeleri misali Güres Caddesinin başlangıç ve bitiş noktaları, Aydınlar, Mithat Öktüren ve Cumhuriyet Caddelerinden geçen insanları bir süreliğine gözlemledim.. Cadde de bulunduğum kadın-erkek ayrımı olmadan o an da geçen 20’şer kişinin maske takıp takmadıklarına baktım.

Cadde -cadde rakamları vermektense ortalama rakamları vermek daha iyi.. İlimizde maske takma oranları en iyimser tahminle % 65’leri zor buluyor.. Yani her 100 kişiden 35‘i bu hastalığa meydan okuduğunu zannederek hem kendi hayatını hem de bizim hayatımızı tehlikeye atıyorlar.. Cinsiyet açısından baktığımızda ise kadınların maske takma konusunda daha duyarlı olduğu görülüyor.

Tespitlerime göre bayanlarda maske takma oranı % 95’lerin üzerinde.. Çok az bayanı maskesiz dolaşırken görebiliyorsunuz.. Yaş gruplarına baktığımızda risk grubunda yer alan yaşlıların maske takmaya daha çok özen gösterdiklerini görebiliyoruz.. 5-10 yaş grubunda olanların maske tama oranları daha üst grup olan 15-20 yaş grubuna göre çok daha fazladır. Maske takma konusunda en düşük özeni gösteren yaş grubu 15-20 grubundakilerdir.

Ancak Güres ile Cumhuriyet Caddesinin Çarşı Camiine kadar olan kısmında maske takma oranlarının daha yüksek olduğunu belirtelim.. Kılık kıyafetinden kişinin ne olduğunu bilmek mümkün değil, ancak en çok hoşuma giden nokta beden işçisi olarak çalışanların maske takma oranlarının yüksekliği.. Diğer meslek gruplarına göre çok daha büyük zorluk içerisinde çalışmalarına rağmen bu yaş grubunda maske takmayı ihmal etmeyenlerin sayısı tahmin edilenin çok-çok üzerinde.

Umarım en kısa zamanda önce herkesin maske taktığı ve sosyal mesafeye uyduğu,  onların hemen ardından da corona’nın defedilmesiyle rahatça dolaşabileceğimiz günleri görürüz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN