• Dolar Alış TL
  • Dolar Satış TL
  • Euro Alış TL
  • Euro Satış TL
Reklam
Reklam

MAVİ GÖZLÜ DEV

Reklam
, 0 Yorum

Mustafa Kemal Atatürk’ün ebediyete intikal tarihinin 10 Kasım 1938 ve ölüm saatinin de 09:05 geçe olduğu kesin olarak bilinmekle beraber, doğum tarihi kesin olarak bilenmemektedir. Ancak, 18 Ekim 1922 tarihinde düzenlenen nüfus kayıt belgesinde 4 Ocak 1881 olarak geçmektedir. Biz biliyor ve inanıyoruz ki, Mustafa Kemal’in (ATATÜRK) olarak doğuş tarihi 19 Mayıs 1919’dur.

“Orta boylu mavi gözlü buğday tenli” olarak tanımlanan Mustafa Kemal (ATATÜRK) için 18 Ekim 1922 tarihli ilk nüfus kaydında: “Balada isim ve şöhreti ve hal ve sınıfı muharrer olan Gazi Mustafa Kemal Hazretleri Devlet-i Aliyye’nin tabiiyetini haiz olup ol suretle ceride-i nüfusta nukayyet olduğunu müşir iş bu tezkere ita kılındı” ifadeleri yer almakta. Aynı belgede Mustafa Kemal’in ailesi hakkında da şu bilgiler veriliyor: “İsim ve Şöhreti: Gazi Mustafa Kemal Hazretleri Pederi ismiyle Mahall-i İkameti: Tüccardan Ali Rıza Validesi İsmiyle Mahall-i İkameti: Zübeyde Hanımefendi Tarih ve Mahall-i Veladeti: Selanik sene 1296 Bin iki yüz doksanaltı Dini: İslam Sanat ve Sıfat ve Hizmet ve İntihap Salahiyeti: Türkiye Büyük Millet Meclisi Reisi ve Başkumandan Müteehhil ve Zevcesi Müteaddit Olup olmadığı: Mücerret” bilgilerine yer verilmektedir.

Bu bir gerçektir ki, daha önce birçok savaşlarda üstün yararlıklar göstererek şöhrete ulaşmış ve milletin gönüllerinde taht kurmuş olmasına karşılık, Mustafa Kemal’i (ATATÜRK) yapan tarih 19 Mayıs 1919’dur. Yani, vatan topraklarını düşman istilasından kurtarmak için Samsun’a ayak bastığı gündür.

Vatanımızın kurtarıcısı ve Türkiye Cumhuriyetinin Kurucusu Mustafa Kemal ATATÜRK’ÜN bir ara boyunun 168 cm. mi, 174 cm. mi olduğu tartışma konusu olmuştu. Sonunda Genelkurmay başkanlığı, tartışmalara nokta koymak için internet sitesinden konuya açıklık getirdi.

Genelkurmay’ın internet sitesindeki “ATATÜRK KÖŞESİ”NDE yer alan bilgilere göre Atatürk ün boyunun 1.68 değil, 1.74 cm olduğu vurgulamaktaydı.

Genelkurmay Başkanlığı tarafından hazırlanan Atatürk Sitesinde Mustafa Kemal Atatürk’ün hayatından mesajlarına kadar birçok bilgiye yer veriliyor. Genelkurmay Başkanlığının internet sitesindeki “Atatürk Köşesi”nden girilen sitede, Atatürk ün, hayatına ve savaşlarına dair bilgiler bulunmakta.

Sitede, en çok dikkat çeken husus ise Atatürk’ün boyu, kilosu ve ayakkabı numarası.  Genelkurmay, Atatürk’ün boyunun kısa olduğu yönündeki iddialara özlük belgeleri yayınlayarak adeta yanıt vermekte. Belgelerde Atatürk’ün boyu bilinenin aksine 1.68 değil, 1.74 cm, kilosu 74-76 kg, ayakkabı numarasının ise 42 olarak açıklanmış.

Genelkurmay’ın sitesinde yazılanlar tarihçileri ikiye bölmüş durumda. Kimileri hala Atatürk’ün boyunun 1.68 cm. olduğu iddialarını sürdürüyorlar. Kimileri ise Genelkurmay sitesindeki bilgilerin belgelere dayalı olması açısından daha muteber olacaklarını savunmaktalar.

Boyu ister 1.68, ister 1.74 olsun, ne fark eder. ATATÜRK, bu milletin gönlünde taht kuran, vatanımızı düşmanların işgalinden ve zulümlerinden kurtaran MAVİ GÖZLÜ DEVDİR.

Biz büyük ATATÜRK’Ü böyle bildik, böyle tanıdık, hep böyle bileceğiz, böyle tanıyacağız. Mekânı cennet olsun!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN