• Dolar Alış 7.9641TL
  • Dolar Satış 7.9324TL
  • Euro Alış 9.4252TL
  • Euro Satış 9.3876TL
Reklam
Reklam

MEKKE’NİN FETHİ VE KUTLAMA ETKİNLİKLERİ!

Reklam
, 0 Yorum

31 Aralık günü Türkiye’nin muhtelif illerinde MEKKE’NİN FETHİ ile ilgili etkinlikler düzenlendiğini medyaya düşün haberlerden öğrendik. Öncelikle belirtelim ki, Suudi Arabistan dahil, Türkiye dışında hiçbir ülkede (Mekke’nin Fethi) adı altında bir etkinlik düzenlendiği vaki değildir. Mekke, Suudi Arabistan’da ama her ne hikmetse onlar böyle bir günü kutlamıyorlar!

Gerçekte, Mekke’nin fetih tarihi 31 Aralık günü de değildir. Tarihi kaynaklara göre; (İbn İshâk, İbn Hişâm, Belâzûrî, Vâkıdî, İbn Esir, İbn Kesir, Taberî gibi pek çok tarihçinin ittifakla verdiği tarih) Hicrî takvime göre 20 Ramazan 8’de (Hicretin 8. yılı) gerçekleşmiştir. Bu Hicri tarih 11 Ocak 630 Miladi takvime tekabül etmektedir.

Türkiye’nin dışında hiçbir ülkede kutlanmayan MEKKE’NİN FETHİ son yıllarda neden Türkiye’de 31 Aralık günlerinde kutlanmağa başlandı derseniz, bu sorunun cevabı gayet açıktır. Yılbaşı kutlamalarına alternatif bir etkinlik olarak! Biz, Yılbaşı kutlamalarının da anlamsız olduğuna inanmakla birlikte, varsın isteyenler yine de kutlasınlar diyoruz!

Mekke’nin Fethi için Hicretin 8. yılı olan 630 yılında, Ramazan ayının 10. günü 12 bin kişilik büyük bir ordu ile Medine’den çıkan İslam birlikleri Mekke şehrini kuşatmış ve bu ani kuşatma karşısında Mekkeli müşrikler neye uğradıklarını şaşırarak savaş hazırlığı yapmağa bile fırsat bulamamışlardı.

Mekkeliler korkularından şehri savunamazlarken Müslümanlar hiç kan dökülmeden Arabistan’ın en büyük ve İslam âleminin en kutsal şehrini savaşsız fethetmişlerdir. Bundan sonra Mekke halkının tamamı Müslüman olmuş ve İslâm dinini kabul etmişlerdir. Peygamber Efendimiz HAZRET-İ MUHAMMED (O’na, al ve ashabına salat ve selam olsun) Mekke’deki eski düşmanlarına karşı bile çok iyi davranmış ve kutsal beldeyi bir sulh memleketi haline getirmiştir.

Kâbe etrafında 360 civarında put vardı. Bunların en büyüğü “HUBEL” adındaki Puttu. Kabe’nin üstüne konulmuştu. Diğer putlar Kâbe’nin etrafına ve içine yerleştirilmişlerdi. Her kavmin ayrı putu vardı. Mekke’nin fethinden sonra ilk iş putların yıkılması olmuştur. Putların yıkılması durumunda, başlarına büyük felaketler geleceğinden korkan müşrik Mekkeliler, hiçbir şey olmadığını görünce taptıkları putların kendilerini bile korumaktan aciz olduklarını görerek İslam’a girmiş ve Müslüman olmuşlardır. Yüce Allah’ın mübarek kıldığı, İslam Dininin merkezi olan bu belde, böylelikle şirkten, putperestlikten ve bütün diğer hurafelerden arındırılmış yeni bir hayata kavuşmuştur.

Evet, Mekke’nin Fetih tarihi Miladi takvime göre 11 Ocak 630’dur. Yılbaşı kutlamalarına alternatif bir kutlama için tarihi saptırmaya gerek yoktur. Kaldı ki, Mekke’nin Fethi, Türkiye dışında hiçbir İslam ülkesinde kutlanmadığı gibi, Osmanlı İmparatorluğu döneminde dahi kutlanmamıştır.

Mekke, elbette mübarek beldedir. Bütün Müslümanların gönüllerinde yeri vardır. Ancak, yılbaşına alternatif olsun diye hem de gerçek tarihini saptırarak böyle afaki etkinlikler düzenlemek İslam Dinin ruhuyla da bağdaşmaz! Unutmayalım, İslam dini, öncelikle doğruluk dinidir!

TAŞLAMALAR

ASGARİ ÜCRETLİYE

VERGİ DARBESİ GELDİ

YÜZDE YİRMİLİK DİLİM

SINIFINA YÜKSELDİ

 BİR ELİYLE VERİRKEN

BİR ELİYLE ALMAK BU

ASGARİ ÜCRETTEN DE

VERGİ OLUR MU YAHU

 VERGİYİ ZENGİN DEĞİL

ÇALIŞAN ÖDEMEKTE

ADİLANE DEĞİLDİR

BİLİNSİN BU ELBETTE

 VERGİYİ ZENGİNLERDEN

ALMAK GEREKTİR ELBET

ZEKATI BUNUN İÇİN

GETİRMİŞ İSLAMİYET

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN