• Dolar Alış 7.5970TL
  • Dolar Satış 7.5667TL
  • Euro Alış 8.9725TL
  • Euro Satış 8.9367TL
Reklam
Reklam

MERGEN’İN ÖYKÜ KİTABI “TENEKE AYNA” YAYIMLANDI

Reklam
, 0 Yorum

Gazetemiz Yazar ve Koordinatörü Ayhan Mergen’in ilk öykü kitabı yayımlandı. Bugüne kadar Siirt tarihi ve kültürü ile ilgili birçok yayına katkıda bulunan ve Siirtlinin Gönlünden Diline Yansıyan Arapça Atasözleri ve Deyimler Kitabını yazan Mergen’in “Teneke Ayna” adıyla yayınladığı öykü kitabında Siirt insanının yapısı ve kültüründen izleri görmek mümkün.

Kitabın düzeltmelerini yapan Edebiyatçı Yazar Mehmet Nuri Yardım, bunun yanı sıra Mergen’in hikayelerine ilişkin bir yazıyı da kaleme almış.

Kitapta 9 adet öykünün yer aldığını belirten Mergen, öykülerin önemli bir bölümünün Siirt’te geçtiğini ve gerçek olaylardan yola çıkılarak yazıldığını söyledi. Öykülerinde eğitimden, işsizliğe ve kadınların bölgemizde yaşadığı sorunlara kadar birçok konunun ele alındığını belirten Mergen; “Kitapta 6 adet öykü yer alıyor ve tamamı gerçeklerden yola çıkılarak yazılmış ve insanımızın yapısını, kültürümüzün izlerini taşıyan öyküler. Cigor bayramından işsizliğe, kuma sorunundan eğitime kadar birçok alanda yaşananları ele almaya çalıştım. Birçok hikayeyi okuyanlar kendilerini günümüzden 40-50 yıl öncesinin Siirt’ine gitmiş ve o dönemlerde yaşanan olayları gözlemliyor bir halde bulacaklardır. Öğretmen okulunda okuduğum dönemden bu yana yazmış olduğum bu öyküleri hemşerimiz edebiyatçı yazar Mehmet Nuri Yardım’ın büyük manevi desteği ile yayınlamaya karar verdim. Sağ olsunlar kendileri redaksiyonlarını yaptılar ve beni cesaretlendirdiler. Kendisine sonsuz teşekkürler” dedi.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN