• Dolar Alış 8.3357TL
  • Dolar Satış 8.3024TL
  • Euro Alış 9.7306TL
  • Euro Satış 9.6917TL
Reklam
Reklam

MEZARLIK İHTİYACI

Reklam
, 0 Yorum

Yine klasikleşmiş ve sık-sık gündeme getirdiğimiz, biz getirmek istemesek de vatandaşın ısrarla üzerinde durduğu bir konu.. Siirt’in yeni mezarlık alanlarına büyük ihtiyacı var, hem de çok acil olarak.

Tuhaf gelecek ancak Siirt il merkezinin nüfusu 20-30 bin civarına iken, mevcut Şeyh Musa, Şeyh Devha, Şeyh Süleyman, İbleliye ve Zevye mezarlıklarının yanı sıra, Mithat Öktüren Caddesi üzerinde bulunan 14 Eylül İlkokulunun arkasında yer alan Şeyhıl Mebuni ile Kazım Karabekir Ortaokulunun alt ve üst taraflarında yer alan üç mezarlık da kullanılıyordu.

İlin nüfusunun 7 kat arttığı günümüzde bilemediğim bir nedenden dolayı bu dört mezarlık terk edildi. Bütün ölülerimizi artık kalan dört mezarlığa gömmek zorunda kalıyoruz ki, bu mezarlıklardan Ibleliye, Şeyh Süleyman ve Şeyh Devha mezarlıklarında artık mezar yeri bulmak neredeyse imkansız hale geldi. Şeyh Musa ve Zevye mezarlıklarında da birkaç yıla kalmaz yer bulabilmek imkansız hale gelecektir.

Öte yandan yer bulabilme sorununun yanı sıra kent merkezi büyüdü.. Özellikle şehirleşmede Kurtalan yoluna doğru büyük bir akım var. Bu yönde kent her yıl neredeyse 1 km. kadar ilerleme sağlıyor. Veysel Karani, Afetevler  Mahalleleri ile  Kooperatif Mahallesinin alt kesimlerinde yaşayan vatandaşların mevcut mezarlıklara kadar gidip gelebilmeleri sorun olmaya başladı ve evleri ile mezarlıkları arasında kilometrelerce mesafe var.

Bu nedenler göz önünde bulundurularak acilen yeni mezarlık alanları oluşturulmalıdır. Giriş cümlesinde de belirttiğim üzere, bizler vatandaşın ısrarla üzerinde durduğu bu dileğini sık-sık dile getiriyoruz ve getirmek zorundayız.  Gelin Siirt olarak her zaman yaptığımızın tersini yapalım ve yumurta kapıya dayanmadan önce önlemlerimizi alarak yeni gelişen semtlerde yalnız bugüne değil, uzun yılların ihtiyacına cevap verecek mezarlık alanları oluşturalım.

Bu arada vefat eden bütün vefat etmiş hemşerilerimize Allah’tan rahmetler dileyelim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN