• Dolar Alış TL
  • Dolar Satış TL
  • Euro Alış TL
  • Euro Satış TL
Reklam
Reklam

MİLLET-İ MERHUME!

Reklam
, 0 Yorum

Bizim milletimiz, gerçekten merhametlidir. Özellikle felaket anlarında elinde avucunda ne varsa paylaşmaktan çekinmez. Öylesine merhametlidir ki adına (MİLLET-İ MERHUME) denilmiştir. Deprem, sel, yangın ve benzeri afetleri yaşayanları kucaklamak bu millet-i merhumenin asli görevi gibidir!

Bir savaşta, susuzluğun had safhada olduğu bir ortamda, matarasında bir yudum su kalmış olan asker susuzluğun doruğundayken ve tam suyu içeceği zaman yanındaki yaralı bir başka askerin (su, su, su) diye inlediğini duyunca, kendisi de çok susuz olduğu halde matarasındaki suyu içmekten vazgeçerek, ona uzatır. Matarasını verdiği asker de tam suyu içecekken, yanı başındaki bir başka askerin yine (su, su, su) diye inlemekte olduğunu işiterek, ikinci asker de matarayı ona uzatır. Ancak, matarayı alan üçüncü kişi suyu içmeye fırsat bulmadan şehit olur. Bu arada diğer iki asker de almış oldukları yaraların etkisiyle şehit düşmüşlerdir. İşte, bu milletin paylaşma bilinci bu kadar yüksektir.

Elazığ’da yaşanan deprem felaketi, bu milletin dayanışma kültürünün yüksekliğini bir kere daha kanıtladı. Türkiye’nin dört bir yanından yardımlar toplanarak, deprem bölgesine ulaştırıldı. Deprem bölgesinde kurtarma çalışmalarına katılan AFAD, UMKE, ACİL SERVİS gibi ekiplerin sergiledikleri cansiperane çalışmalar ise gerçekten takdir edilecek boyutlardaydı. İyi ki, yaşananları televizyon ekranlarından izleme fırsatını bulduk ve deprem bölgesindeymiş gibi, birebir yaşadık.

Evet, bizim milletimiz, gerçekten büyük bir millettir. Tarif edildiği gibi (MİLLET-İ MERHUME)DİR. Tabii 82 milyonluk millet içinde bu gibi felaketleri fırsata çeviren binde, hatta onbinde bir hırsızlar, arsızlar, üçkağıtçılar da çıkmıyor değil. Bu gibilere büyük şair Merhum Tevfik Fikret’in bir şiirinden alınmış şu bölümüyle seslenerek yazımızı noktalayacağız:

Verir zavallı memleket, verir ne varsa, malini
Vücudunu, hayatını, ümidini, hayalini
Bütün ferağ-ı halini, olanca şevk-i balini
Hemen yutun düşünmeyin haramını, helalini…

Yiyin efendiler yiyin, bu han-ı iştiha sizin
Doyunca, tıksırınca, çatlayıncaya kadar yiyin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN