• Dolar Alış 8.1479TL
  • Dolar Satış 8.1154TL
  • Euro Alış 9.6291TL
  • Euro Satış 9.5907TL
Reklam
Reklam

MİLLETİN VEKİLİ Mİ, (HAVAN DÖVÜCÜNÜN ‘HINK’ DEYİCİSİ) Mİ!

Reklam
, 0 Yorum

Milletin vekili olmak ile (Havan dövücünün ‘hınk’ deyicisi) olmak arasında büyük fark vardır. Son yıllarda parlamentoya gönderilen zevatların büyük çoğunluğu milletin vekili olmaktan ziyade (Havan dövücünün ‘hınk’ deyicisi) gibi bir tavır sergilemektedirler. Milletvekilinin görevi nedir. Adından da anlaşılacağı üzere millete vekil olmak, yani halkın sorunlarını meclise, bakanlara hatta yerine ve ihtiyaca göre cumhurbaşkanına taşımaktır. Ancak ve maalesef, görevlerini gerçek anlamda yapan ve milletin vekili olduğu izlenimini veren çok az sayıda milletvekili var.

Naklen yapılan yayınlardan Meclis çalışmalarını izlerken, hemen-hemen hiç bir milletvekilinin partisinin genel başkanının hoşuna gitmeyecek bir konuşma yaptığına şahit olamıyoruz. Siyasi partilerin genel merkezleri ne istiyor, ne emrediyorlarsa, yapılanlar o doğrultudadır. Verilen talimatlar çerçevesinde elleri kaldırmak veya indirmek!

Ülkede birçok sorunlar yaşanırken, siz iktidar partisinden hiçbir milletvekilinin yaşanan sorunlar konusunda mecliste konuşma yaptığına, soru önergesi verdiğine şahit oldunuz mu! Hiç bir milletvekili, ne kendi seçim çevresinde, ne de ülke genelinde yaşanan sorunlarla ilgili gündem dışı konuşma yapmaz, yapamaz, soru önergesi veremez.

Adına (GAZİ MECLİS) dediğimiz TBMM’nin kurulduğu ilk yıllarda, mecliste Mustafa Kemal Paşa’ya (ATATÜRK) bile kafa tutan mebuslar (milletvekilleri) vardı. Şimdi kimin haddine! Hele, AKP’li bir milletvekili çıksın da değil Cumhurbaşkanını, bir bakanı dahi herhangi bir konuda tenkit edebilsin, sorgulayabilsin!

Söylentiler odur ki, milletvekilleri değil Cumhurbaşkanını, Bakanları bile istedikleri zaman ziyaret edemiyor, illerinin dertleri konusunda taleplerde bulunamıyorlar. Mecliste konuşuyor görünenler ise kendilerine verilen talimatlar doğrultusunda konuşmaktan öteye gidemiyor, hiçbir bakanlığın çalışmalarını, eksikliklerini, aksaklıklarını gündeme getiremiyorlar!

Hele, adına Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi denilen ucube yönetim tarzından sonra, milletin vekili olmaları için sözde seçilerek parlamentoya gönderilen milletvekillerinin büyük çoğunluğu sözün tam anlamıyla (HAVAN DÖVÜCÜNÜN ‘HINK’ deyicisi) durumuna gelmişler.

Sözde seçilmiş milletvekillerinin bile gerçekte söz haklarının olmadığı bir ülkede, vatandaşlar sorunlarını, kime, nasıl ulaştırabilecekler!

ANEKDOT

1.Dönem Siirt mebusu (milletvekili) Merhum Kadri Oktay ile ilgili anlatılan bir tarihi anekdotu vardır.

Merhum Kadri Oktay’ın (KADRİ EFENDİ) Meclis-i Mebusan’ın kürsüsünden yaptığı ve tutanaklara geçmiş meşhur bir ifâdesi vardır. İşleri yağcılık olan mebuslara şöyle seslenmişti:

-“BIRAKIN, BU TABASBUSU KELBİYEYİ!”

Bu eski deyimin anlamını öğrenmek için sadeleştirerek yazalım:

-“BIRAKIN, KÖPEKLER GİBİ YALTAKLANMAYI!”

Merhum’un, bu deyimi ne için ve hangi şartlar altında söylediği, meclis zabıtlarında vardır. Ama, o günün şartlarında böyle bir deyim kullanabilmek, gerçekten YÜREK İSTERDİ. Siirtli atanmış genç bir mebus, bu ifâdeyi hiç çekinmeden ve fütursuzca kullanmıştı.

Atamalarla olduğu dönemlerde, böyle yiğit milletvekilleri bulunan Siirt’in, daha sonra düşürüldüğü duruma bakıyoruz da, şaşırıp kalıyoruz. Kadri Efendi, seçilmiş değil, atanmış bir milletvekiliydi. Türkiye’de, 1950 yılına kadar milletvekillerinin hepsi de seçimle değil, atamayla tespit edilirlerdi. Ama, atamaların ne kadar isabetli olduğu KADRİ EFENDİ örneğinden ortada.

Bugünkü ortamda, TBMM’nde, hangi partinin milletvekili, kendi liderine tabasbusta bulunanları “KELP GİBİ=KÖPEK GİBİ” YALTAKLANMAKLA SUÇLAYABİLİR.

Atanmış milletvekilleriyle, seçilmiş milletvekillerine bakıyoruz, kalite itibarıyla, atanmışlar, seçilmişlere 10 çekiyor. Atanma usulü tespitlerde, demokrasi yok ama, adam gibi adamlar var. Demokratik sistemde ise, ne hikmetse daha düşük ayardakilere fırsat düşüyor.

Gerçekten de, kafaları karıştıran bir durum, bu. Atanmışlar, demokratik ortamda gelenlerden üstün olduklarına göre, bizim, demokratik sistemimizde bir hata mı var, dersiniz!

TAŞLAMALAR

HAVAN DÖVÜCÜLERE

İŞLERİ ‘HINK’ DEMEKTİR

YAPTIKLARI, ELLERİ

KALDIRIP İNDİRMEKTİR

MİLLETİN VEKİLLERİ

DERTLERE NEŞTER ATAR

TALİMATLA KONUŞUR

OYSA BİLİN BU ZATLAR

GENEL BAŞKANINA KİM

MUHALİF OLABİLİR

REİS NE DERSE ODUR

BUNU HERKES DE BİLİR

MİLLETİN VEKİLLERİ

DEĞİLDİR BUNLAR BİLİN

UYGULAYICILARI

VERİLEN EMİRLERİN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN