• Dolar Alış TL
  • Dolar Satış TL
  • Euro Alış TL
  • Euro Satış TL
Reklam
Reklam

MİLYONLARIN BEKLEYİŞİ

Reklam
, 0 Yorum

İnsanca yaşam koşullarının iyileştirilmesi beklentisi içinde olan milyonlarca asgari ücretli, bu ayın 17’sinde işveren tarafını temsil eden TİSK’in ev sahipliğinde yapılacak olan toplantıdan çıkacak sonucu merakla bekliyor. Bu toplantıda asgari ücret için herhangi bir uzlaşma sağlanabilecek mi bilmiyorum ama, günümüzün ekonomik koşullarında insanca yaşam koşullarında beklenen iyileştirme noktasında, karar verecek olanların azami duyarlılık içinde olmalarında isabet olacağının altını çizmek isterim.

1 Ocak 2020 tarihi itibarı ile uygulanacak asgari ücreti belirleyen rakam, içinde bulunduğumuz ay sonu Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığında yapılacak dördüncü toplantıda açıklanmış olacak. Anımsanırsa; Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı sayın Zehra Zümrüt Selçuk, asgari ücret konusundaki ilk toplantıda yaptığı konuşmasında; “Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun; hem işçi, hem de işveren bakış açısını dikkate alıp ortak noktada buluşması temel gayemizdir…” derken, “Temel meselimiz istihdamı korumak olmalı…” ifadesini de kullanmıştı.

İstihdam konusunda çok sıkıntılı bir süreçten geçtiğimizin aksi söylenemez. Sayın Bakan Selçuk; “Temel meselemiz istihdamı korumak olmalı” derken, işverenin altından kalkamayacağı bir asgari ücret rakamının, işverenlerin işçi çıkarmasına sebebiyet verebileceği endişesini ima etti sanırım. Bu söylemde elbette gerçek payı vardır ama, asgari ücretlilerin insanca yaşam koşullarını iyileştirmek için işverenleri sıkıntıya sokmayacak bazı uygulamaları yaşama geçirmenin mümkün olduğunu samimiyetle vurgulamak isterim. Türkiye’nin büyümekte olduğu belirtilirken bu büyümeden alın teri sahiplerinin yeterince pay almalarını sağlayacak uygulamalar için gayret edilmemesi, haklı şekilde milyonların tepkisini toplayacaktır.

Ülkemizde yaşayan her bireyin insanca yaşam koşullarına kavuşmayı talep etmesi en doğal hakkıdır. Bu konuda gerçekçi önlemleri almak, insanca yaşam koşullarında sadece kendilerini ve kendileri gibilerini dikkate alanların görevidir. Vicdani bir muhasebe yapılacak olursa, milyonlarca asgari ücretliyi sevindirecek bir asgari ücret saptanabilecektir diyerek, özellikle hükümet kanadının arzulanan azami duyarlılığı göstermesini temenni ediyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN