• Dolar Alış 7.5593TL
  • Dolar Satış 7.5292TL
  • Euro Alış 8.9590TL
  • Euro Satış 8.9232TL
Reklam
Reklam

MURSİ’NİN ÖLÜMÜ ÜZERİNE!

Reklam
, 0 Yorum

Her kim ki (Ortadoğu’nun herhangi bir ülkesinde demokrasi var) diyorsa, açık bir şekilde yalan söylüyor, demektir. Ortadoğu ülkelerinin özellikle Müslüman geçinenleri  sözün tam anlamıyla demokrasi yoksunudurlar. Zaten, geri kalmalarının temel sebebi de budur!

Mısır, tarihi itibarıyla kadim bir ülkedir. Bir zamanlar medeniyetin beşiği olmuştur.  Mısırın Firavunları meşhurdur. Hala da firavunları vardır. Bu ülkenin ilk ve tek seçilmiş Cumhurbaşkanı konumunda olan Muhammed Mursi bilindiği gibi 2013 yılından bu yana darbeyle yönetime el koyan ihtilalciler tarafından tutukludur. İşte, bu ilk ve tek seçilmiş Cumhurbaşkanı önceki gün hayatını kaybetti. Hem de yargılanmak için çıkarıldığı mahkeme salonunda! Cenazesi, Kahire’de yoğun güvenlik önlemleri altında defnedildi. Mısır devlet televizyonu da 17 Haziran günü Mursi’nin mahkemedeki ifadesi sırasında kalp krizi geçirerek öldüğünü dünyaya duyurdu. Dünyadan Mursi’nin ölüm nedeninin araştırılması çağrıları gelirken Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Tarih, onu cezaevine atıp, idamla tehdit edenleri ve şehadetine yol açan zalimleri asla unutmayacaktır.” dedi. Tarih, kahramanları olduğu gibi, elbette zalimleri de asla unutmaz!

Müslüman Kardeşler örgütü ise kalp krizi geçirdiği öne sürülen liderleri Mursi’nin ölümü için “bu bir cinayettir” açıklaması yaptı.

Örgüt internet sitesinde, Mursi’nin cesedine otopsi yapılması için uluslararası bir komisyon kurulması ve dünya çapında destekçilerini Mısır büyükelçilik ve konsoloslukları önünde eylem yapması çağrısında bulundu.

New York’taki Mısır-Amerikan toplumu üyeleri ise, Mısır Başkonsolosluğunun bulunduğu sokakta “Mısır’ın meşru Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi” yazılı bir pankart açtı.

Mısırlı doktor Mahmut El Said söz konusu eylemde, ‘Mursi’ye darbe yapan güçlerin onu hapishanede tuttukları 6 yıl boyunca ölmesini istediğini’ belirterek, “Çünkü, o Mısır halkını ve özgür iradesini temsil etti, Mısır’ın özgürlüğünü ve onurunu temsil etti.” diye konuştu.

İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW), Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Konseyine, Mursi’nin mahkeme salonunda hayatını kaybetmesine ilişkin Mısırlı makamların soruşturulması çağrısı yaptı.

HRW’den yapılan açıklamada, “Bir sonraki oturumu 24 Haziran’da gerçekleştirilecek BM İnsan Hakları Konseyi, Mısır’da yaygın kötü muamele ve Mursi’nin de ölümünü içeren büyük çaptaki insan hakları ihlallerine ilişkin bir soruşturma açmalıdır.” ifadelerine yer verildi.

Mursi’nin fiziksel durumunun açık bir şekilde kötüye gitmesi ve tedavisi için yapılan ısrarlı taleplere Mısır hükümetinin ‘duyarsız’ kaldığı belirtilen açıklamada, “Mursi’ye yapılan kötü muamele, Birleşmiş Milletler İşkenceye Karşı Mücadele kapsamında işkence seviyesinde olabilir.” denildi.

HRW Ortadoğu ve Kuzey Amerika Direktörü Sarah Leah Whitson ise, “Mısır hükümeti, kasıtlı olarak eski Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’yi kötü muameleye ve izolasyona tabi tuttu. Mursi’nin siyasi görüşleri ne olursa olsun, gösterilen muamele korkunçtu. Bunun sorumluları soruşturulmalı ve gereken ceza verilmelidir.” dedi.

Diğer yandan Uluslararası Af Örgütü de, Mursi’nin hayatını kaybetmesiyle ilgili “saydam ve derinlemesine” bir soruşturma yapılması çağrısında bulundu.

Uluslararası Af Örgütü Ortadoğu ve Kuzey Afrika Direktör Yardımcısı Magdalena Mughrabi, Mursi’nin ölümünden “oldukça şok edici” olarak bahsederken, bu durumun Mursi’nin hapishanede gördüğü muameleye ilişkin ciddi sorular doğurduğuna yer verdi.

Dünya Müslüman Alimler Birliği Başkanı Ahmed er-Raysuni ise, Muhammed Mursi’nin, mahkeme salonunda hayatını kaybetmesine ilişkin, “Mursi’nin ölümü, sessiz kalarak iş birlikçi haline gelen Arap liderlerine bir ayıp ve utançtır.” dedi. Birliğin internet sitesi üzerinden yayınlanan açıklamada, “Muhammed Mursi, altı yıldır hapishanelerde işkence görüyor ve acınılacak, maskara halindeki mahkemelere götürülüyor. Altı senedir onu parça parça öldürdüler.” ifadelerine de yer verildi.

Hamas ise Mursi’nin ölümüyle ilgili bir açıklamada, “Mursi, Filistin davası da başta olmak üzere, Mısır ve halkı için uzun mücadelelerde bulundu.” diyerek 67 yaşında hayatını kaybeden eski lider için başsağlığı diledi.

Pakistan’da ana muhalefet partisi Pakistan Müslüman Ligi (PML-N) lideri Ahsan Iqbal da sosyal medya hesabı üzerinden, “Mısır’ın demokratik şekilde seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi, tarihte cesareti ve saygınlığıyla anılacak.” mesajını paylaştı.

Evet, sözde Müslüman bir ülke olan Mısır’da, seçilmiş ilk ve tek Cumhurbaşkanı olan MUHAMMED MURSİ, ABD’nin talimatı doğrultusunda yapılan ihtilalle haksız yere tutuklanmış, gördüğü maddi ve manevi işkenceler sonucu zayıflayan bünyesi daha fazla yükü kaldıramayarak ifade vermek üzere çıkarıldığı mahkeme salonunda kalp krizi geçirerek vefat etmiştir. Bu durum sadece Mısır’ın değil, Müslüman geçinen bütün Ortadoğu ülkelerinin müşterek günahlarıdır.

Ortadoğu’nun özellikle Müslüman geçinen ülkelerine gerçek anlamda demokrasinin geldiğini görmeyi dilerken, Mısır’ın seçilmiş ilk ve tek Cumhurbaşkanı konumundaki MUHAMMED MURSİ’YE RAHMETLER DİLİYORUZ…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN