• Dolar Alış 7.5593TL
  • Dolar Satış 7.5292TL
  • Euro Alış 8.9590TL
  • Euro Satış 8.9232TL
Reklam
Reklam

MUSTAFA KEMAL’İN ASKERİ OLMAK!

Reklam
, 0 Yorum

Cumartesi günü  günlerden 14 Eylül. Yani Mustafa Kemal’in (ATATÜRK) 16. Kolordu Komutanı olarak Siirt’i şereflendirdikleri günün yıldönümü.

Zamanı önemli kılan olaylar vardır. Kişiler olarak insanların, ailelerin, kabilelerin,  bölgelerin, ilçelerin, illerin, milletlerin, dinlerin önemli günleri vardır. Kendilerine göre zamanı önemli kılar. Bazı zaman dilimleri, yaşanan olaylar dolayısıyla şeref kazanır ve ön plâna çıkarlar. (El mekân-u bil mekin) deyimini unutmayalım. Bu Arapça deyimin anlamı (Mekan, o mekanda ikamet edenin şerefiyle şeref bulur) anlamına gelmektedir.

İnsanlar için doğum günleri, evlenme günleri, ölüm günleri veya yaşadıkları zaman dilimi içinde başarılar kaydettikleri günler, terfiler, tayinler önemli günlerdir. Dinimizde Kurban Bayramı, Ramazan bayramı, hicret olayının yaşandığı zaman dilimi gibi önemli günler, haftalar ve aylar bulunmaktadır.

Osmanlı tarihi açısından İstanbul’un fethi gibi fetih olayları, Türkiye Cumhuriyeti için kurtuluş savaşları, cumhuriyetin ilanı önemli günler arasındadır. İşgal edilmiş illerin düşmanlardan kurtuluş günleri de önemlidir. Bu açıdan, birçok illerimizde kurtuluş günleri etkinlikleri düzenlenerek, kutlamalar yapılması adetten olmuştur.

Allah’a binlerce şükür, Siirt Şehri düşman istilasına uğramamıştır. Bunun için bir (KURTLUŞ GÜNÜ) yoktur. Ancak, Şehrimizin tarihinde yaşanan önemli günler olmuştur. Bu günlerin hatırlanması açısından kutlanması ve tebcil edilmeleri gerekir.

İşte, Siirt’e özel kutlanacak günlerden biri de 14 Eylül günüdür. Çünkü 14 Eylül, Türkiye Cumhuriyetinin Kurucusu Başkomutan Mustafa Kemal ATATÜRK’ÜN Siirt’i teşrif ettiği gündür. Gerçi, ATATÜRK’ÜN Siirt’e teşrif ettiği tarih 14 Eylül 1916’dır. O tarihlerde Mustafa Kemal Paşa olarak ünlenmiş bir Osmanlı Paşası olarak ve 16’ncı kolordu komutanı sıfatıyla Siirt’e gelmişti. İşte, (16. Kolordu komutanı Mustafa Kemal Paşa) olarak Şehrimizi teşrif eden ATATÜRK’ÜN Siirt’e yaptığı bu ilk ziyaret (ATATÜRK, ‘Mustafa Kemal Paşa’ olarak Siirt’e 3 defa gelmiştir) önemli bir gün olduğu için (Siirt’in Şeref Günü) olarak kutlanmaktadır.

Bugün için ATATÜRK’LE ilgili ne yazayım derken, aklıma bir slogan takıldı. Son zamanlarda sık-sık kullanılan bir slogan. “MUSTAFA KEMAL’İN ASKERLERİYİZ!”

Bu sloganı düşündüm ve kendime göre yorumladım. ATATÜRK’ÜN ebediyete intikalinin üzerinden tam 103 yıl geçmiş. Oysa bu milletin asil gençleri hala kendilerini (MUSTAFA KEMAL’İN ASKERLERİ) olarak görüyorlar. Peki, onlara şevkle ve yürekten bu sloganı söyleten nedir. Neden “Mustafa Kemal’in Askerleriyiz!” diye slogan atıyorlar. Gençler kendilerini hiçbir zaman için ATATÜRK’TEN sonra Cumhurbaşkanlığı yapan ne İnönü’nün, ne Bayar’ın, ne Gürsel’in, ne Sunay’ın, ne Korutürk’ün, ne Evren’in ne Özal’ın, ne Demirel’in, ne Sezer’in, ne Abdullah Gül’ün ve ne de Erdoğan’ın askerleri olarak görmediler.

Demek oluyor ki, bu Milletin gönlünde yatan bir tek BAŞKOMUTAN VARDIR. O DA, MUSTAFA KEMAL ATATÜRK’TÜR. Siirt’e teşrifinin yıldönümünde RUHUN ŞADOLSUN PAŞAM!

ANEKDOT

Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu ve ilk Cumhurbaşkanı Gazi Mustafa Kemal Paşa (ATATÜRK) ile özdeşleşen bir ÇANKAYA KÖŞKÜMÜZ vardır. Bu tarihi köşk, Atatürk’ten sonra tam 10 cumhurbaşkanına daha ev sahipliği yaptı. Ancak, 12. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan (Türkiye Cumhuriyetinin itibarı) diyerek BEŞTEPE SARAYINI inşa ettirdi ve hala kaç milyar liraya malolduğu devlet sırrı olarak saklanan bu SARAYDA ikamet etmektedir. Binbir gece masallarındaki 1001 odalı bu muhteşem bina sayesinde Türkiye Cumhuriyetinin itibarı ne derece arttı bilemeyiz ama geçen gün Büyükşehir Belediye Başkanlarının davet edildikleri toplantıda İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun oturması için tespit edilmiş olan koltuğun kırılması gerçekten oldukça ilginç! Böylesine muazzam bir sarayda, nasıl oluyor da böyle kırık bir koltuk bulunuyordu.

Maazallah (ALLAH KORUSUN) bu koltuğa resmi bir ziyaret sırasında ABD Başkanının oturduğunu düşünün, Türkiye’nin itibarı ne olurdu!!!

TAŞLAMALAR

BEŞTEPE SARAYINDA

BİR KIRIK KOLTUK VARMIŞ

O DAHİ İMAMOĞLU

OTURSUN DİYE KONMUŞ

SARAYIN İTİBARI

NE OLUR BU DURUMDA

KOSKOCA BEŞTEPE’DE

KIRIK BİR KOLTUK VARSA

İKİ AY ARA İLE

İKİ KEZ SEÇİM OLDU

YİNE EKREM İMAMOĞLU

KAZANDI İSTANBUL’U

BİRİNCİ KOLTUK KIRIK

İKİNCİ KOLTUK SAĞLAM

KAYYIM ATAMAK İŞİ

HAMDIR BİLESİN AĞAM

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN