• Dolar Alış TL
  • Dolar Satış TL
  • Euro Alış TL
  • Euro Satış TL
Reklam
Reklam

MUTFAKTAKİ YANGIN!

Reklam
, 0 Yorum

31 Mart 2019 seçimlerinden sonra Türkiye’nin ekonomik sorunlara odaklanması gerektiği ortadadır. Ancak, hala seçimlerin atmosferinden kendimizi kurtaramadık.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın Yeni Ekonomi Programı (YEP) kapsamındaki hedeflere yönelik reform paketini 10 Nisan Çarşamba günü kamuoyuna açıklaması bekleniyor.

Ekonomi haber ajansı Bloomberg’e Hazine ve Maliye Bakanlığı’ndan konuşan ve ismini vermek istemeyen bir kaynak, reform paketinin içinde vergi reformu, bankacılık ve finans piyasaları ile ilgili düzenlemeler, enflasyon ile ilgili adımlar ve reform paketinin nasıl hayata geçirileceğine dair bir zaman çizelgesinin yer alacağını söyledi.

Pakette, vergi yasası değişikliğinden çiftçinin maliyet yükünün azaltılmasına, bankacılık sektöründen enflasyona kadar hayatın her alanına katkı sağlayacak hedefler içeriyor. Reform paketinde, verginin tabana yayılması, reel sektörün finansmana ulaşımını kolaylaştıracak adımlar, bankaların sermaye yapılarının güçlendirilmesini sağlayacak uygulamalar, etkin teşvik sistemi gibi başlıkların olacağı belirtiliyor.

Albayrak, 31 Mart’ta yapılan yerel seçimlerden önce, seçimler sonrası ekonomide bir reform sürecine girileceğini söylemişti. Aynı zamanda bir televizyon programında, alınacak tedbirlerin bir kısmının yönetmelik ve kararname ile olacağını, bir kısmının yasal düzenleme ile hayata geçeceğini aktarmıştı.

Albayrak, ‘ekonomide zorlu iki yılın ardından 2021’e gelindiğinde dengelerin yerine oturacağını öngören’ Yeni Ekonomi Programı’nı (YEP) 2018 yılının sonunda düzenlediği basın toplantısıyla tanıtmıştı.

2018 – 2021 dönemi için makroekonomik hedefleri kapsayan YEP’te, 2017’de yüzde 7,3’lük büyüme yakalayan ekonominin 2021’e kadar kademeli olarak hız kesmesi öngörülüyordu. Hazırlanan programda, yıllık enflasyonun 2021’e gelindiğinde yüzde 6’ya indirilmesi hedefleniyor. Yatırımlarda öncelik verilecek alanların cari açığı düşürücü sektörler olacağını ifade eden Albayrak, 2021 yılına kadar hedefin 2 milyon yeni istihdam yaratılması olduğunu belirtti.

Evet, Türkiye’nin artık bir an önce seçim atmosferinden çıkması ve ekonomik sorunlara yönelmesi gerekmektedir. Son zamlarla vatandaşlar şaşkın ördek durumuna düşürülmüşlerdir. Topal Ördekle uğraşılacak yerde, şaşkın ördeklerin durumuyla ilgilenmek ve mutfaklardaki yangının üzerine gitmek zorunludur.

AKP’nin önünde 4,5 yıllık uzun bir iktidar dönemi var. Bu dönemde ekonomiyi düzeltir ve mutfaktaki yangını söndürebilirse, gelecek seçimler için umut olmağa devam eder. Mutfaktaki yangın söndürülemezse, yerel seçim mağlubiyetini genel seçim mağlubiyeti alır, anımsatalım…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN