• Dolar Alış 8.3357TL
  • Dolar Satış 8.3024TL
  • Euro Alış 9.7306TL
  • Euro Satış 9.6917TL
Reklam
Reklam

MUTFAKTAKİ YANGINA ÖNLEM

Reklam
, 0 Yorum

Yeni Ekonomik Programla ilgili geniş açıklamalarda bulunan Hazine ve Maliye Bakanımız Albayrak’ın “Gıda enflasyonu ile mücadele için en önemli yapısal reformumuz Tarımda Milli Birlik Projesi olacak” dediğine dair haberi okuyunca, bu bağlamdaki kapsamlı stratejinin önümüzdeki Mayıs ayında kamuoyu ile paylaşılmış olacağının da altını çizdiğinden, projenin neyi içereceğinin merakı içine girdim.

Mutfaklarda yangın olduğu, sebze ve meyve fiyatlarının yanı sıra gıda fiyatlarının uçmuş olmasıyla gün ışığındadır ve fiyatları aşağıya çekmek için günümüze dek iki ilimizde alınan önlemlerin bir işe yaramadığı da sanırım anlaşılmıştır. Şu bir gerçektir ki, yıllardır takip edilen yanlış tarım politikaları yüzünden ülkemiz, birçok tarımsal ürünü başka ülkelerden ithal etmek mecburiyetinde bırakılmıştır ve bu gerçek, bir zamanlar “Tarım ülkesi” diye ifade edilen ülkemiz için büyük üzüntü uyandıran  talihsizliklerden birini teşkil etmektedir..

Daha önceleri de fırsat buldukça bu konuda vurgulamaya çalıştığım gibi; bir zamanlar elverişli tarım sektörü sayesinde dünyanın kendi kendine yeterli 7 ülkesinden biri olan ülkemizin getirildiği durum yürekler acısı bir durumdur ve içine düşürüldüğümüz bu durumun hiçbir haklı gerekçesi olamaz. Tarım sektöründe sahip olduğumuz çok zengin potansiyeli koruyarak geliştirseydik, ülkemizde dışarıdan tarımsal ürün ithal eden değil, ürettiği tarımsal ürünün fazlasını ihraç eden bir ülke konumuna ulaşmış olacaktık ve izlenen yanlış tarım politikaları maalesef bizleri bu güzellikten mahrum kılmış ve mutfakları yangın alanına dönüştürmüştür.

Mayıs ayında kamuoyuyla paylaşılacağı belirtilen kapsamlı tarım stratejisinin, yaşanan olumsuzlukları giderecek gerçekçi önlemleri içermesi gerekmektedir. Uzun zamandır tarımı geliştirme adına alındığı belirtilen önlemlerin olumlu sonuç vermedikleri noktası dikkate alınarak mutlaka sektörü çok iyi bilen tarım uzmanlarının görüşüne başvurulması gerektiğine dikkat çekmek isterim. Tarımsal ürünlerde yaygınlaşan ithalata son veren gerçekçi önlemler alınmadığı taktirde, ekonomik kaybımız altından kalkılamayacak boyutlara ulaşacaktır. Bu düşünceler içinde Mayıs ayında kamu oyu ile paylaşılacağı ifade edilen önlemlere odaklanacağım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN