• Dolar Alış 8.1479TL
  • Dolar Satış 8.1154TL
  • Euro Alış 9.6291TL
  • Euro Satış 9.5907TL
Reklam
Reklam

MÜTTEFİKLİK KONUSUNDA DÜŞÜNDÜREN KARARSIZLIK

Reklam
, 0 Yorum

Yıllardan beri çoğu iktidarların “Müttefik” ve “Stratejik” ortak diye ifade ettikleri ABD’nin sergilediği ve müttefiklikle bağdaşmayan tutumu devam ediyor ve bu tutumuna karşı duyulan tepki öfkeye dönüşüyor ama ilgililerimizin söz konusu tutuma yönelik neler yapılması gerektiği noktasında kararlılık içine girmemeleri de derin bir üzüntü uyandırıyor.

Geçmiş yıllardaki en önemli olumsuzluklarından biri, Kıbrıs Barış Harekatları esnasında “Silahlarımızı kullanamazsın..” olan ABD’nin, son iki yılda stratejik ortaklıkla bağdaşmayan sayısız davranışları olmuştur ve bunlar; yöneticilerimizin Suriye’de DEAŞ dışındaki diğer terör örgütlerine silah ile malzeme gönderememesine yönelik talebinin dikkate alınmaması, Güvenli Bölge konusunda samimiyetsiz davranış sergilemesi ve çok daha önemlisi; ülkemizi ele geçirmeye kalkışan bir densizin yargılanmak üzere ülkemize gönderilmesine yönelik ısrarlı taleplere kulaklarını tıkamış olmasıdır.

Kimi zaman ekonomik alanda da ülkemizi hedef alan samimiyetten yoksun bu ülkeye ikide bir sert söylemlerle tepki gösteren yetkililer, kamuoyumuzca alınması arzulanan önlemlerin devreye sokulmamasına derin üzüntü duyuyorlar ve bu üzüntülerini; “Ülkemizi sinsice ele geçirmeye kalkışan şeytan bir şarlatanı, ısrarlı taleplerimize rağmen yargılanmak üzere ülkemize göndermeyen ve bizleri kimi zaman ekonomik ambargolarla tehdit edeceğini ima eden bu ülkenin bundan böyle de gerçek bir müttefik ve stratejik ortak olmadığı ne zaman anlaşılacak ve gereği yapılacak?..” sorusunu da yanıt arıyorlar.

Ülkemizin kalkınarak büyümesini, güçlenmesini ve küresel bazda bazı ülkeler gibi söz sahibi olmasını istemeyenlerin başında ABD geliyor ve tepki gösteren vatandaşlarımızın belirttikleri gibi; “Bu gerçeği en sade vatandaşımız bile görmektedir..”

Yıllar önce ABD’nin ülkemizdeki önemli tesislerine el koyarak gözetimimiz altına alınmışken, şimdilerde bunun yapılmaması, üzdüğü kadar düşündürüyor. Artık, bunu yapacak gücümüzün olduğu kanıtlanmalı ki aziz halkımız bu beklentilerinin gerçekleşmesinin sevincini yaşasınlar. Temenni edilir ki, halkımızın ABD’ye yönelik öfkeye dönüşün tepkisi, artık dikkate alınmış olur. Siirt’li hemşerilerimin de bu görüşü paylaştıklarının altını çiziyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN