• Dolar Alış 7.7763TL
  • Dolar Satış 7.7453TL
  • Euro Alış 9.0566TL
  • Euro Satış 9.0205TL
Reklam
Reklam

MÜZESİ OLMAYAN TARİHİ ŞEHİR!

Reklam
, 0 Yorum

Siirt’in tarihi bir kimliği olduğunu hep savunur ve bununla övünürüz. Son yıllarda yapılan araştırmalarla, tarihi ipek yolunun üzerinde bulunduğu ve milattan önce 7-8 bin yıllarında dahi iskan edildiği ortaya çıkan Siirt, bu tarihi zenginliğine rağmen hala müzesiz!

Müze olmayınca, yapılan kazılarda ortaya çıkarılan tarihi eserler, bulgular, kalıntılar önceleri Diyarbakır’a, şimdilerde ise en yakın il olması sebebiyle Mardin’e gönderilmekte.

Bir taraftan Siirt’in tarihiyle övüneceğiz, öbür taraftan, tarihiyle övündüğümüz Siirt’imizi müzesiz bırakacağız! Gerçekten büyük bir çelişki değil mi!

Biz, daha önce defalarca yazdık. Yeni hükümet konağı faaliyete geçtikten sonra, mevcut Hükümet Konağı mutlak surette müzeye dönüştürülsün, diye. Gerçi, günümüzde yeni kurulan müzeler için özel projeler var. Ancak mevcut hükümet konağının kendisi zaten müzelik. Böylece, müzelik değeri haiz bir yapıyı, müze olarak değerlendirmiş oluruz. Hem bu konuda verilmiş sözler olduğunu da anımsatalım.

Evet, Şehrimizde bir müze olmayışı gerçekten büyük bir eksikliktir. Bu eksikliğin bir an evvel giderilmesini ve başka illerin müzelerine gönderilmiş olan Siirt’e ait tarihi eserlerin de kurulacak müzeye getirilmesinin sağlanmasını temenni ediyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN