• Dolar Alış 7.9641TL
  • Dolar Satış 7.9324TL
  • Euro Alış 9.4252TL
  • Euro Satış 9.3876TL
Reklam
Reklam

NATO, YUNANİSTAN’I KINAMALI!

Reklam
, 0 Yorum

Ülkemiz ve Yunanistan arasında Doğu Akdeniz’deki gelişmelere yönelik gerginlik devam ederken NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg devreye girerek tarafların bir araya geleceklerini ve soruna barışçıl bir çözüm arayışı içine girileceğini açıklamıştı.

Ülkemiz yetkilileri, daha önceleri de Doğu Akdeniz’de haklarını çiğnetmeyeceğini ve başkalarının haklarına göz dikmediğini, sorunun diyalogla aşılabileceğini belirtmişlerdi ama kendisine verilen desteklerden şımaran Yunanistan, iyi niyete kulaklarını kapamıştı. NATO üyeleri olan Türkiye ve Yunanistan’ın sorunu görüşmek için bir araya gelecekleri açıkladığında, ülkemiz yetkilileri bir araya gelme çağrısına olumlu yanıt verdi ama Yunanistan Başbakanı sözlerinden caydığını dile getirdi. Genel Sekreter Jens Stoltenberg yaptığı girişimler sonrasında iki ülke yetkililerinin teknik görüşmeler için karar aldıklarını dile getirirken; “Yunanistan ve Türkiye değerli müttefiklerimizdir. NATO da, güvenliğimiz konusundaki tüm unsurlar için bir görüşme platformudur…” ifadelerini kullanmıştı.

Dışişleri Bakanımız Mevlüt Çavuşoğlu bu gelişme ile ilgili olarak geçen hafta sonu yaptığı açıklamada; Yunanistan’ın verdiği sözden cayarak NATO Genel Sekreterini yalanlandığını  dile getirdi ve yalanlamayı ”ibretlik” olarak niteledi. Şüphesiz NATO Genel Sekreteri, iki ülkenin yetkilileriyle yaptığı görüşmeler sonrasında teknik görüşmeler yapma noktasında uzlaştıklarını açıklamıştır. Başka bir ifade ile Yunanistanlı yetkililer, NATO Genel Sekreterine olumlu yanıt vermeseydiler, böyle bir seslendirmede bulunmayacaktı.

Yunanistan, başta Fransa olmak üzere kimilerinin dürtmeleri sonucu gerçekten şımarmış ve bu nedenle olacak ki Başbakanları NATO Genel Sekreteri Stoltenberg’i de yalanlama küstahlığında bulunmuştur. Türkiye, elbette ki Doğu Akdeniz’deki haklarını korumada kararlıdır ve geçmişten ders çıkarmadığı anlaşılan Yunanistan’ın hesabı, yine kendisine zarar verecektir. İki ülkenin teknik görüşmeler yapma kararı aldığı açıklamasında bulunan NATO Genel Sekreterinin, sözleri arkasında durmayan Yunanistanlı yetkilileri kınaması gerekir ki, bir daha bu tür münasebetsizlikler yaşanmasın. NATO Genel Sekreterinden bunu istemek hakkımızdır diyerek Yunanistan’ı bir kez daha kınıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN