• Dolar Alış 8.1479TL
  • Dolar Satış 8.1154TL
  • Euro Alış 9.6291TL
  • Euro Satış 9.5907TL
Reklam
Reklam

NE OLACAK HALİMİZ?

Reklam
, 0 Yorum

Fıstık halkımızın umudu ve onu topraklarına bağlayan en güçlü duygulardan birisi. Fıstık halkımızın geçimi, fıstık çocuğumuzun eğitimi, fıstık oğlumuzun kızımızın evlendirilmesi, fıstık yeşil altınımız. Kısacası fıstık her şeyimiz olmasa da birçok şeyimiz.

İşte hayatımızda böylesine önemli bir yer tutan fıstığa bir haller oluyor. Ziraat Fakültesine ve dolayısıyla  bu işin öğrenimini görmüş bilim adamlarına kavuşmamıza ve son bir yılda Tarım ve Orman İl Müdürlüğünün çok büyük gayretler içerisinde olmasına rağmen  ters giden bir şeyler var.

Birkaç yıldan beri üründen beklenen rekolte sağlanamıyor. Bu yıl için örnek vermek gerekirse yaş fıstık için tahmini olarak 35 bin ton civarında bir rekolte beklenirken, bunun  yaklaşık %40’ının yani 12 bin ton civarındaki fıstığın daha şimdiden eridiği, yani kuruyup düştüğü belirtiliyor. Üstelik daha yılın en sıcak günlerine gelmediğimiz halde. Rekoltenin düşüklüğünün yanında ürünün kalitesinde de bir düşme görülüyor. Eski kalitedeki fıstıkları bulmak artık çok zorlaştı.

Buna yol açan nedenler konusunda çok değişik görüşler ortaya atılıyor. Bu görüşlerin başında iklim değişikliği konusu geliyor. Dünya genelinde görülen iklim değişikliğinin ilimizde çok daha etkili olabileceği üzerinde duruluyor. Bu görüşü ortaya atanlar, ilimizin dört bir tarafını sarmaya başlayan baraj ve hidroelektrik santrallerinin oluşturduğu gölleri öne sürüyorlar. Yapılan bir hesaplamaya göre ilimizin etrafında Van Gölünün yarısı kadar bir alan su ile kaplı olacak.

Özetlemek gerekirse, bu konunun daha ayrıntılı ve bilimsel bir şekilde ortaya konulması gerekiyor. Bu barajların ilimizin tarımına ve özellikle de fıstığa etkisi nedir? Varsa bir etkisi, bu etkiyi bertaraf edebilmek için yapılabilecek bir şey var mı? Ne gibi önlemler alınarak bu zarar asgari bir düzeye  indirilebilir?

Yapılabilecek bir şey yoksa bundan sonra nasıl bir tarım politikası izlemeliyiz? Bu ve benzeri konuların tek-tek ele alınarak ayrıntılı bir şekilde tartışılması ve sonuca bağlanması gerekir. Aksi halde biz daha çok uzun yıllar bu kaygıları taşıyacak ve ekonomik açıdan büyük kayıplara uğrayacağız. Ne olacak  halimiz demek istemiyorsak, bir an önce bunu gerçekleştirelim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN