• Dolar Alış 7.9039TL
  • Dolar Satış 7.8723TL
  • Euro Alış 9.2835TL
  • Euro Satış 9.2465TL
Reklam
Reklam

NEDEN TARIM?

Reklam
, 0 Yorum

Dünya nüfusunun hızla artmasına karşın tarım alanlarının her geçen yıl daralıyor olması, beslenmenin ilerde risk taşıyacağının bir göstergesidir ve bu gerçekçi tespiti dile getirenler, tarım ürünlerinin yakın bir zaman dilimi içinde petrol ve birçok önemli ihtiyaç kaleminden daha çok değer kazanacağına dikkat çekerek uyarıda bulunuyorlar.

Tarımsal üretimin azalması küresel bir risk teşkil ettiğine göre, tarım potansiyeline sahip ülkelerin bu potansiyeli en iyi şekilde değerlendirmenin gayreti içinde olmaları gerekir.  Ülkemiz, bir zamanlar tarım sektörü sayesinde kendi kendine yeterli ülkelerden biriydi ve bu vasfını yitirmiş bulunmaktadır. Kurtuluş Savaşımızın mimarı önder Mustafa Kemal Atatürk; “Üreticilerden yoksun milletler, üretenlerin esiri olur” derken, tarım kesiminde çalışan köylümüz için de; “Köylü milletin efendisidir” buyurmuş ve konunun önemine dikkat çekmiş bulunmaktadır.

Yakın bir gelecekte küresel krizin özellikle gıda ve su kaynaklarında kendini göstereceği iddiasını dile getiren görüşleri yabana atmayarak, ülkemizin tarım sektörü sayesinde bir zamanlar sahip olduğu ”Kendi kendine yeterli ülke” sıfatını geri almak için ciddi ve gerçekçi önlemler bir an önce yaşama geçirilmelidir. Tarım sektörüne destek verildiği belirtilmekte ise de, söz konusu desteklerin çok yetersiz düzeyde kaldığı, gerçek anlamda çiftçilikle uğraşan vatandaşlarımızın kulaklarda çınlayan yakınmalarından anlaşılmaktadır. Çiftçilikle uğraşan bir çiftçi hemşerimiz; “Gübre fiyatına yapılan %100’ün üstünde bir zam artışından sonra gübre fiyatında %15’lik bir indirim yapılacağı ifade ediliyor ve kusura bakmayın ama siz basın mensupları da gübre fiyatının düşürüldüğünü dile getirmekle yetiniyorsunuz. %100’ün üstünde bir zamdan sonra %15’lik fiyat indirimine gitmenin çiftçiyi rahatlatmayacağını, ilgililer herkesten daha iyi bilirler. Gerçek anlamda tarım sektöründe koşuşturanlara verilen destekler oldukça yetersizdir ve bu durumda ülkemizin tarım sektörü sayesinde kendi kendine yeten ülkelerden biri konumunu tekrardan elde etmesi asla mümkün olmayacaktır..” sözleriyle dile getirdiği tepkisini dinlerken, bu potansiyelimizin yanlış politikalar sonucu yok edilmiş olmasına duyduğum üzüntü daha da büyüdü.. Gönül ister ki ilgililerimiz, tarım ürünlerinin yakın bir gelecekte en önemli ihtiyaç maddelerinden çok daha önem taşıdığı gerçeğini artık görmüş olur ve yanlış icraatlarla yok edilen sektörü şahlandırırlar!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN