• Dolar Alış TL
  • Dolar Satış TL
  • Euro Alış TL
  • Euro Satış TL
Reklam
Reklam

NEREDE O ESKİ BAYRAMLAR?

Reklam
, 0 Yorum

Geride bıraktığımız zaman, mekan ve olayları hatırladıkça nerede kaldılar diye hayıflanırız. Ama sanırım bayramlar söz konusu olduğunda bu hayıflanma tam da yerine oturuyor. Gerçekten o  eski bayramlarımız kalmadı. Daha doğrusu bizler, bayramları bayram olarak kutlama yerine bu mübarek ve güzel günleri başka amaçlar için kullanır hale geldik. Son 20-25 yıllık zaman periyodunda bayramları; eş akraba ve dostlarımızla görüşüp, sohbet etme ve özlem giderme yerine  bulunduğumuz memleketten kaçma günleri olarak görmeye başladık.

Coronavirüs’ün etkisi altında idrak edeceğimiz bu bayramda bundan da mahrumuz. Kendi memleketlerimizde kalmamıza rağmen bulaş riski yüzünden evden dışarı çıkamadığımızdan dolayı bunu da gerçekleştiremiyoruz. Keşke başka illere gidemeyişimiz bir fırsat olsaydı da, tıpkı yıllar öncesinde olduğu gibi bayram günleri boyunca akraba ve dostlarımızı ziyaret edebilmiş olsaydık. Tıpkı yıllar öncesinde olduğu gibi.

Gelin yıllar öncesinin bayramlarından birkaç kesit sunalım. Bayram günü erkenden kalkılır, erkekler sabah ve bayram namazları için caminin yolunu tutarken, bayanlarda son bir kez evin genel düzenine baktıktan sonra bayram yemeğini pişirmeye koyulurlardı. Erkeklerin bayram namazı ve ardından gerçekleştirdikleri mezarlık ziyaretinin ardından bayram yemeğine oturulurdu. Ancak bayram yemeğine oturulmadan önce mutlaka bayram yemeğinden bir bölüm mahallenin yoksul bir ailesine gönderilirdi.

Yemeğin ardından bayramlık elbiselerini giyen çocuklar büyüklerin ellerini öper ve bayram harçlıklarını alırlardı. Evin bir çocuğu gelecek misafirlerin vereceği harçlıkları almak üzere evde beklerken diğerleri de  Tillo yolu üzerindeki bayram yerine giderlerdi. Erkeklerde  ziyaret edecekleri ev sayısının fazla  olması nedeniyle günümüzde sabahın erken saati olarak kabul edeceğimiz bir saatte bayram ziyaretlerine başlarlardı.

Bu ziyaretler bayram günleri boyunca devam ederdi. Genellikle erkekler tarafından gerçekleştirilen bayram ziyaretleri günümüzde olduğu gibi 5-10 evle sınırlı değildi. Sanırım ortalama herkes 30 civarında evi ziyaret ederdi. O dönemlerde bayram ziyaretlerinde günümüzde olduğu gibi çeşit-çeşit tatlılar, içecekler ve meyvelerden oluşan aşırı ikramlara kaçınılmazdı. İkramlar genellikle şeker lokum ve Türk Kahvesi ile sınırlıydı.

Bayramlarda bir de taziye ziyaretleri vardı. Hangi tarihte vefat etmişse hiç fark etmeksizin aileler vefat eden yakınları için gelen ilk bayramda bayramlaşma yapmaz ve bayram süresince evlerinin kapısını açık tutarak taziyeyi kabul ederlerdi. Hatta aileler için vefat eden kişinin taziyesi idrak edilen ilk bayramla sona ererdi.

Eski bayramlarla ilgili olarak sayfalar dolusu yazılar yazılabilir. Ancak hepsi bir daha gelmemek üzere geride kaldı. İnsan buna üzülüyor.

Hepinizin bayramı kutlu olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN