• Dolar Alış TL
  • Dolar Satış TL
  • Euro Alış TL
  • Euro Satış TL
Reklam
Reklam

“NEREDE YANLIŞ YAPTIK” DİYE SORGULAYAN YOK!

Reklam
, 0 Yorum

Önemli konularda karşı karşıya kalınan olumsuzlukların aşılması için “nerede yanlış yaptık” diye gereken sorgulamayı yapmadığımızdan, bedeller ödemeye devam ediyoruz. Örneğin; işsizliğin asgari düzeye çekilmesi için alındığı belirtilen önlemlerden olumlu sonuç alınmamasının nedenleri sorgulanmadığından işsizlik daha da tırmanıyor. Hizmete sunulan bölünmüş yollarla bazı yörelerdeki hızlı trenlere rağmen trafik kazalarında halen başı çeken ülkeler arasındayız ve bunun asıl sebebi üzerinde durulmadıkça elim kazalardan kurtulamayız.

Bir zamanlar tarım sektörü sayesinde dünyada kendi kendine yeterli 7 ülkeden biri olan ülkemizin son yıllarda bu sıfatını tam anlamı ile yitirmiş olmasının gerçek nedenleri üzerinde durulmadığından, birçok tarımsal ürünü başka ülkelerden ithal etme mecburiyetimiz yaygınlaşıyor ve bu çok önemli olumsuzluğu sorgulamak yerine çok iyi durumda olduğumuz dile getirilerek gerçek saptırılıyor. Ülkemiz bütçesi görüşmeleri esnasında tarım ve hayvancılık sektörleri için pembe bir tablo çizilmesi, sektörde uğradığımız büyük kayıpları önlemediği gibi yitirdiğimiz sıfatı da iade etmiyor.

Tarım politikasında önemli yanlışlar yapılmayıp sektörü geliştirecek çalışmalar icra edilseydi, ülkemiz üretimden elde edilecek ürünlerin fazlasını ihraç eden ülkeler arasında ön sıralamalarda yer alacak ve ekonomik alanda büyük kazanımlar elde edecekti. Tarım saektörünün çok büyük önem taşıdığı tartışılmaz bir gerçek olduğu halde bu önemli konuda; “nerede yanlış yapıyoruz” hususunun masaya yatırılarak ciddi ve gerçekçi önlemler alınmaması ülkemiz ve halkımız adına bir talihsizliktir.

Ülkemizin hiçbir yerinde sağlıklı bir altyapı hizmetinin gerçekleştirilmediği, yağışlar meydana geldiğinde ana yolların bile göl deryasına dönüşmesinden anlaşılmaktadır ve buna rağmen büyük maliyetlerle icra edilen önemli hizmetlerin neden kısa zamanda zarar hanesine geçtiğini ciddi şekilde sorgulayan olmamaktadır. Kamuoyumuz için önem arz eden hizmetler bağlamında yaşanan olumsuzlukları görmezlikten gelerek pembe tablolar çizmeye devam ettikçe elverişli olan sektörlerimizden bile arzulanan olumlu sonucu alma şansımız olmayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN