• Dolar Alış 7.9641TL
  • Dolar Satış 7.9324TL
  • Euro Alış 9.4252TL
  • Euro Satış 9.3876TL
Reklam
Reklam

NEREDE YOLSUZLUK, ORDA YOKSULLUK!!!

Reklam
, 0 Yorum

Bir yerde YOLSUZLUK varsa, o yerde YOKSULLUK da mutlaka vardır. Çünkü yolsuzluk ve yoksulluk birbirlerine paraleldir. Bir toplumda yolsuzluk ne kadar çoksa, yoksulluk da o kadar çok demektir!

İnanınız ki, yolsuzluklar olmasaydı, Türkiye’de yoksulluk da olmazdı. Bu ülkenin yeraltı ve yerüstü kaynakları değil 81 milyon, 500 milyon nüfusa bile yetecek kadar zengindir. “Peki, o zaman neden bu ülkede yaşayanların yüzde 90’ı aç veya yarı aç yarı tok insanlardan oluşuyor!” diye sorulacak olursa, onun cevabı da bellidir. Çünkü ortalama her on kişinin payını bir kişi kapıyor. Bu işin ortalaması! Tabii bin kişinin, onbin kişinin hatta yüzbin kişinin hakkını yiyenler var!

Yaşadığımız toplumda bir değil birkaç yatları, katları, arabaları, villaları Karun gibi paraları olanları var! Hani (Biri yer, biri bakar, kıyamet bundan kopar) denilir ya! İşte, sebebi bu!

Konuyla ilgili anlatılan bir anekdotu naklederek yazımızı noktalayalım:

İki eski arkadaş, yıllar sonra karşılaşmışlar. Biri gayet zayıf, cılız, çelimsiz ve hırpani kılıklı durumda. Diğeri balkon göbekli üzerinde marka katlık, gözlerinde çerçevesi altın gözlük, kolunda 700 bin liralık saat!

İyi kıyafetli olanı, pejmürde arkadaşına söylenmiş:

-Dostum, seni gören millet açlıktan kırılıyor, zanneder!

Diğeri cevabı yapıştırmış:

-Seni görünce de, bu durumun sebebini fark eder!

Evet, çevremizde ne kadar çok yoksul varsa, o kadar da üçkâğıtçı, sahtekâr, dalavereci var demektir. Bunu böyle bilelim.

ANEKDOT

Vatandaşların bir tespiti var. ASGARİ ÜCRETİN asıl adının AS-KER’İ ÜCRET olması gerekirmiş!

Asgari ücretle çalışmak zorunda bırakılan ve kalan işçi kardeşlerimizden özür dileyerek bu tanımlamaya bir açıklama getirelim. (KER) Kürtçe lisanında EŞEK anlamına gelir. Yani, çok affedersiniz ama bu deyim, kaba bir tabirle EŞEK ÜCRETİ anlamına geliyor! Sabahtan akşama kadar en ağır işlerde çalıştırılan eşeklerin kazançları sadece kendilerine doymayacakları kadar yedirilen saman ve arpa değil mi! Asgari ücretliye ödenen ücretle, arasında ne fark var!

TAŞLAMALAR

ASGARİ ÜCRET İÇİN

AS-KER’İ ÜCRET DİYEN

GÜZEL TESPİT YAPMIŞTIR

DOĞRUSU BU GERÇEKTEN

 

ASGARİ ÜCRET BU YIL

NE KADAR OLACAKTIR

ASGARİ ÜCRETLİLER

NE KÖLE, NE TUTSAKTIR

 

EKMEK-SİMİT ALMAĞA

BİLE YETMİYOR GERÇEK

ASGARİ ÜCRETLİLER

YİNE AÇ MI KALACAK

 

ASGARİ ÜCRET BENCE

3 BİN LİRA OLMALI

ÖYLE YARI AÇ YARI

TOK BIRAKILMAMALI

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN