• Dolar Alış TL
  • Dolar Satış TL
  • Euro Alış TL
  • Euro Satış TL
Reklam
Reklam

NİÇİN UMULANI BULMUYORLAR?

Reklam
, 0 Yorum

Son yıllarda sıkıntıları artan kesimlerden biri, küçük esnaflarımızdır ve Siirt’te de bu sıkıntının yaşandığı, Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı hemşerimiz Cemal Koyuncu’nun yaptığı açıklamayla gün ışığına kavuştu.. Değerli hemşerimiz daha önceleri de bu konuya dikkat çekerken, sayıları her geçen gün artan AVM’lerin, bu olumsuzlukta bir payı bulunduğuna değiniyor ve bu konuda bir düzenleme getirilmesinin beklendiğine işaret ediyordu.

Odaları bünyesinde kayıtlı esnaf sayısındaki azalmanın devam ettiğini, esnafın sigorta primlerini dahi artık ödeyemez duruma geldiğinin altını çizen Koyuncu, işyerini kapatan esnaf sayısının, yeni işyeri açan esnaf sayısını geçtiğini de vurgulayarak esnafı rahatlatacak önlemlerin alınmasını temenni ediyor.

Küçük esnafın ayaklar altına gittiği ve önlem alınmadığı taktirde yakın bir gelecekte ülkede küçük esnaf kalmayacağı halkımızca da bilinmektedir. Şüphesiz, AVM’lerin yaygınlaşması ve bu yaygınlaşmanın bir denetim altına alınmaması, küçük esnafın erimesine yol açan önemli faktörlerden biridir. Ancak, bu olumsuzluğun tek nedeni AVM’lerin yaygınlaşması değildir. Halkımızın son zamanlarda satın alma güçlerini büyük ölçüde yitirmiş olmaları, en az yaygınlaşan AVM’ler kadar olumsuzluğa yol açmaktadır ve maalesef halkımızın satın alma gücü ne şekilde ve ne zaman iyileştirilecek noktasında bir tahmin yapma şansına sahip değiliz. Milyonlarca insanımız, insanca yaşam koşullarına sahip olmamaktan yakınırken, kendilerine refah vadedenler, halen yakınmalarını asgari düzeyde bırakacak gerçekçi önlemler almıyorlar ve bu gerçek, asgari ücret uygulamasıyla bir kere daha aydınlığa kavuşmuştur.

Küçük esnaflarımızı rahatlatacak önlemlerin bir an önce alınmasını temenni ederken, dar gelirlilerin insanca yaşam koşullarının iyileştirilmesine yönelik beklentilerine de sahip çıkılmasının kaçınılmazlık arz ettiğine dikkat çekiyorum. Bu önemli beklentilere çözüm üretilmediği taktirde esnaflar ve dar gelirlilerin yakınmaları devam edecek, haliyle de sıkıntıları büyüyeceğinden kendilerini daha sağlıklı şekilde sorgulayarak buna sebep olanlara güven duymadıklarını, günü geldiğinde kanıtlamak isteyeceklerdir. Benden söylemek!.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN