• Dolar Alış TL
  • Dolar Satış TL
  • Euro Alış TL
  • Euro Satış TL
Reklam
Reklam

NÖBETÇİ NOTER UYGULAMASI

Reklam
, 0 Yorum

Adalet Bakanlığı Türkiye Noterler Birliği ile işbirliği içerisinde çok güzel ve bana göre çok geç kalınmış bir uygulamayı başlattı. Bu uygulama ile artık hafta sonları da notere ulaşmak ve varsa yapılması gereken iş ve işlemlerimizi çözmek mümkün.

Siirt ikinci Noteri Mesut Dumlu ile bu konuyu görüştüm. Siirt’teki iki noterin Cumartesi ve Pazar günleri dönüşümlü olarak nöbet tuttuklarını ifade etti. Uygulama çok güzel ve bir o kadar da gerekli. Çünkü kendi namı hesabına çalışmayanlar yani kamu veya özel sektörde çalışanların notere işlerinin düşmesi halinde çektikleri zorlukları az  çok hepimiz ya bizzat yaşadık ya da gözlemleme imkanı bulduk.

İzin alacak , notere gidecek şansı yaver gidecek, eksik belgesi olmayacak veya o sırada noterde sıra bulunmayacak da işini çözebilecek. Gerçekten zor bir durumdu ve bazen bir evrak eksikliği nedeniyle notere birkaç kez giderek sıraya girmek zorunda kalınıyordu. Bu zorluğu kendi başına bağımsız olarak çalışanlarda çekiyordu. Onların, birilerinden izin alma sorunları yok, ancak onlarında işyerlerini teslim edecekleri kimsenin olmaması halinde kapatıp gitme gibi bir sorunları vardı.

Yeni uygulama ile bütün bu sorunlar artık geride kaldı. Çok acil olan işlemler dışında her vatandaş Cumartesi veya Pazar günü notere giderek bu sorununu çözebilme imkanına kavuştu. Bende hazır buna değinmişken bir öneride bulunmak istiyorum.

Bilindiği üzere, her kamu çalışanının iki günlük hafta tatili hakkı bulunuyor. Ama aynı çalışanlar çocuğunun durumunu görüşmek, hafta ziyaretinde bulunmak veya benzeri bir sorununu çözmek için nasıl izin alacağını kara-kara düşünüyor. Ve en sonunda ezile büzüle amirinden gidip izin almak zorunda kalıyor. Amiri ile araları açık ise çoğu zaman bunu da alamıyor.

Bende bunun yerine diyorum ki, Pazar  günü bütün kamu kurumları tatil yapmaya devam etsin, herkes izinli sayılsın. Cumartesi günleri de bütün kurumlarda nöbetçi noter uygulaması gibi yeteri kadar personel bulundurulsun. Kamu görevlileri de istedikleri bir günde izin kullansın. Bu şekilde hem her vatandaşın işi daha rahat çözülmüş olur ve kamuda hizmette süreklilik sağlanmış olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN