• Dolar Alış 7.6503TL
  • Dolar Satış 7.6198TL
  • Euro Alış 8.9849TL
  • Euro Satış 8.9490TL
Reklam
Reklam

OKULLAR DA, SESSİZLİĞEBÜRÜNMÜŞ OLACAK

Reklam
, 0 Yorum

Ülkemiz genelinde Milli Eğitim Bakanlığına bağlı eğitim kurumları, bugün itibarıyla 3 aylık tatile girdiler ve okul öncesi, ilk ve orta dereceli okullardaki yaklaşık 18 milyon öğrenci, 9 Eylül tarihine kadar öğretmenleriyle okullarından uzak kalacaklar.

Eğitim sisteminde sık-sık yapılan değişiklikler nedeniyle öğrenci ve velilerinin sitemkar olduklarına tanık olduğumun altını çizerken, Siirt’te öğrencilerin tatillerini nasıl geçirecekleri ve dikkat edilmesi gereken bazı noktalara dikkat çekmek isterim. Çoğu öğrencinin tatilini Siirt dışında geçirme imkanı bulunmadığı gibi, mevcut parklar da tümünü kucaklayacak sayıda değildir. Özellikle küçük çocukları evde tutmak imkansız olduğu için, kimi zaman trafik açısından tehlike arz edebilecek alanlarda vakit geçirmek isteyecekleri olasılığı, sürücüler tarafından mutlaka dikkate alınmalıdır. Şehir içinde belirlenen hız oranını aşmanın bu bakımdan tehlike teşkil edebileceğine sürücülerin dikkatini çekerken, trafik alanında denetim mekanizmasını en iyi şekilde işletmenin kaçınılmazlık arz ettiği uyarısında bulunmadan da geçmeyeceğim.

Piyasadaki hareketsizlik örneğinde olduğu gibi, 3 aylık tatil de okulları hareketsizliğe sokacak ve okul ihtiyaçlarını satan esnaflar bu şanslarını yitireceklerdir. 3 aylık uzun tatili aileleriyle birlikte Siirt dışında geçirme şansı bulunan öğrencilerin sayısında bu yıl bir azalma olacağına muhakkak gözüyle bakılıyor ama öğretmenlik görevini değişik yerlerde ifa edenlerin tatillerini bulundukları illerin dışında geçirmek için yer ayırttıklarına tanık olduğumdan, karayollarımızın bu vesileyle hareketleneceğinin de göz önünde tutularak hareketlenecek olan yollarda trafik önlemlerinin arttırılmasını temenni ediyorum.

Siirt’te okulların tatile girmesiyle birlikte, simit, tatlı ve benzer gıda maddesi satan, ayakkabı boyacılığı yapan küçük çocukların sayısında bir artış olacağına da muhakkak gözüyle bakıyorum. Her ne kadar küçüklerin çalışmaması gerektiği vurgulanmakta ise de, okul masraflarını çıkarmak için ailelerine yük olmak istemeyen küçük yaştaki çocukların koşuşturmalarını izlerken, başkaları gibi; “Ne yapsınlar, ailelerinin imkanları olsaydı onlar da gerçek anlamda tatilin keyfini çıkaracaklardı… Madalyonun bu yüzüne bakmayanlar, küçük çocuklar çalışmamalı diye ahkam kesiyorlar ama, buna kimin meydan verdiğinden söz etmiyorlar…” diye düşündüğümü de samimiyetle vurguluyor ve tatil, öğretmen ile öğrencilere hayırlara vesile olsun diyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN