• Dolar Alış 8.0550TL
  • Dolar Satış 8.0228TL
  • Euro Alış 9.5238TL
  • Euro Satış 9.4857TL
Reklam
Reklam

ÖLEN ÖLÜR KALAN SAĞLAR BİZİMDİR!

Reklam
, 0 Yorum

Dünyada her yıl ortalama 270 milyon iş kazası meydana geliyor. Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) verilerine göre her gün ortalama 5 bin, yılda ise 2 milyon işçi iş kazalarında ölüyor. 160 milyon işçi meslek hastalığına yakalanıyor. Ancak, kalkınmış ülkelerle, geri kalmış ülkeler arasında önemli farklılıklar var.

İşçi Sağlığı ve Güvenliği Meclisi’nin yazılı, görsel, dijital basından takip ettiği ve emek-meslek örgütlerinden gelen bilgiler ile işçiler, işçi yakınlarının bildirimleri ışığında derlediği bilgilere göre Türkiye gibi geri kalmış ülkelerde iş kazalarında ölenlerin, yaralananların sayıları oldukça yüksek. Türkiye’de iş kazaları ve meslek hastalıkları sonucu ölen işçi sayısına ilişkin verilere yönelik tartışmalar sürüyor. İş güvenliği uzmanları, işçi sendikaları verilerin toplanması, derlenmesi ve yayınlanması yönünde eksik ve yanlış uygulamalara vurgu yapıyor.

Verilere yönelik tartışmalar; denetlemelerin kayıt dışı işyerlerini kapsamadığı ve bu nedenle iş kazaları ve ölüm sayılarının resmi rakamların üzerinde olduğu, iş kazası ve meslek hastalığı sonuncu ölenlerin sayısının açılan dosya sayısını kapsamadığı ve bu nedenle ölüm sayılarının resmi rakamların üzerinde olduğu, hangi hastalıkların meslek hastalığı altında kabul edileceği ve bu vakaların takibinin zorluğu nedeniyle meslek hastalığı sayılarının resmi rakamların üzerinde olduğu konusunda yoğunlaşıyor.

İş kazaları, kaza olmaktan çıkarak toplu katliamlara dönüştüler. Son yıllarda yaşanan iş kazalarında(!) hayatlarını kaybeden işçi kardeşlerimizin haddi hesabı yok. Aslında, yaşanan bu facialar kaza değil, doğrudan birer toplu cinayettir. Kadere inanmak, tevekkül etmek başka, tedbir almadan iş kazalarına davetiye çıkarmak başkadır.

Son yıllarda yaşanan sözde iş kazalarına bakın. Soma’da ve diğer iş yerlerinde hayatlarını kaybedenler hep nasırlı elleri öpülesi işçi kardeşlerimiz olmaktadır.

Ne yazık ki, yasalarımız hep patronlardan yana çalıştırılmakta, kusur genelde işçi sınıfına çıkarılmaktadır. İşçilerin hayatlarının pek bir önemi yoktur. Ölen bir işçinin yerine 1 değil, asgari ücretle çalışacak 100 işçi bulmak mümkün. Halk şairi Dadaloğlu’nun yıllar önce bir şiirinde dile getirdiği gibi:

DADALOĞLU’M YARIN KAVGA KURULUR

ÇALAR DAVLUMBAZLAR YEĞDE VURULUR,

NİCE KOÇ YİĞİTLER YERE SERİLİR

ÖLEN ÖLÜR, KALAN SAĞLAR BİZİMDİR

Şimdi soruyoruz. İşçi hayatının bu kadar ucuz olduğu bir başka ülke biliyor musunuz!!!

ANEKDOT

Yap-sat usulü inşaat yapan müteahhide yanında çalışan mühendis meskenlerin önerilen malzemeyle yapılması halinde çok dayanıksız olacaklarını ve her an için yıkılma tehlikesi arzedeceklerini söyleyerek  dikkatini çekmek isteyince cevap vermiş:

-Biz satıncaya ve paralarını alıncaya kadar bir şey olmazsın, yeter!!!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN