• Dolar Alış 7.9039TL
  • Dolar Satış 7.8723TL
  • Euro Alış 9.2835TL
  • Euro Satış 9.2465TL
Reklam
Reklam

OLUR, OLUR; BAL GİBİ OLUR!!!

Reklam
, 0 Yorum

Zaman-zaman birçok illerinde, özellikle büyük şehirlerde AT VE EŞEK ETİ kesiminin yapıldığı, vatandaşlara çeşitli ambalajlarla kamufle edilerek satıldığı iddiaları oldukça yaygın. Büyükşehirlerdeki bazı lokantalarda müşterilere at ve eşek etinden yapılan KÖFTELERİN, KEBAPLARIN IZGARALARIN YEMEKLERİN servis edildiğini bilmeyenler, duymayanlar var mı! Piyasaya at ve eşek etlerinin sürülmesinin en önemli sebebi, et fiyatlarının oldukça yüksek olmasıdır.

İnsanoğlu tamahkârdır, bir yerde kazanç varsa harama, helâle pek bakmıyor. Para gelsin de, nereden ve ne şekilde gelirse gelsin mantığı toplumun büyük kesimine hâkim olmuş gibi. Bu bakımdan, et fiyatları artınca eşek, at, bufalo ve belki de yaban domuzu etleri kamufle edilerek piyasaya sürülmektedir. Bu gibi kaçak kesimleri gerçekleştirenlerin özellikle anlaşmalı oldukları lokantalara el altından etleri servis ettikleri anlaşılmaktadır.

Pek ihtimal vermiyoruz amma, doğrusunu isterseniz, Şehrimizde de at ve eşek etlerinin piyasaya sürülüp sürülmediğinden kuşku duymuyor değiliz! “İnsanoğlu çiğ süt emmiştir” diye bir deyim vardır. Hiç ihtimal vermediğiniz hacı, hoca takımı olarak bildiğiniz birileri bile bu işi yapıyor olabilirler. Yani, hiç kimseye güvenmek zorunda değiliz. Bu açıdan, yapılması gereken başta lokantalar olmak üzere, et satışı yapan bütün iş yerlerinin (kasaplar-marketler) sıkı bir şekilde denetlenmeleridir.

“Siirt gibi bir yerde, hiç böyle şey olur mu?” demeyiniz. “OLUR, OLUR! BAL GİBİ OLUR!” denilir ya, biz de aynı tekerlemeyi söyleyerek, ilgililerin ve yetkililerin dikkatlerini çekiyoruz. Bu konuda, bu güne kadar hiçbir etkinlik yapıldığını duymadık, işitmedik. Bundan böyle olsun, başta et olmak üzere, gıda maddesi üretilen, satılan ve tüketilen bütün iş yerlerinin sıkı bir denetim altına alınmasını, hemşerilerimiz adına temenni ediyoruz. Lütfen bize birilerinin at, eşek, yaban domuzu, bufalo eti yedirmelerine müsaade etmeyin. Bunun için denetim çalışmalarını sıklaştırın. Lokantalarda at ve eşek eti yoksa bile, en azından hijyen açısından kontrolleri de yapılmış olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN