• Dolar Alış 7.9641TL
  • Dolar Satış 7.9324TL
  • Euro Alış 9.4252TL
  • Euro Satış 9.3876TL
Reklam
Reklam

ÖNCE BİZ SAHİP ÇIKMALIYIZ

Reklam
, 0 Yorum

Siirt, geçmişi 12 bin 500 yıla dayanan kadim, Zengin ve güzel doğaya sahip bir kent.. Bal, nar ve fıstık gibi ürünlerinden her biri bir memleketi kalkındıracak kadar değerli ürünler.. Siirt, Sultan Abdülhamit döneminden beri petrol yatakları açısından zengin olduğu bilinen bir kent.. Yine Siirt, milattan önceki dönemlerden beri bakır madeni yataklarına sahip olan ve işletilen bir kent.. Baykan’da ki krom yataklarını saymasak bile, bakır ve petrol yataklarını göz önünde bulundurduğumuzda dahi maden zengini bir kent diyebiliriz.

En temel kaynak olan insan kaynakları açısından da baktığımızda tarih boyunca ticareti ile bilinen bir kent ve bu durum yakın bir geçmişe kadar sürüyordu.. Nitekim 20-30 yıl öncesine kadar bölgemizdeki birçok il ve ilçenin ticareti Siirtli hemşerilerimizin elindeydi ve beldelerin ticaretini onlar yönlendiriyordu.

Peki, bu güzel ve zengin kaynaklara sahip olan bir kent bugün neden bu durumda? Neden Türkiye’nin en fazla göç veren illerinden biri haline gelmiş? Neden işsizlik oranı Türkiye ortalamasının üç katına yakın? Neden burada sanayi yatırımları yapılmıyor? Hatta neden büyük ölçüde tarımsal işletmeler kurulamıyor? Buna benzer sorular çok ve sayfalar dolusu yazmak mümkün.

Ancak yukarıda belirttiğim birkaç soruya dahi sağlıklı  bir cevap verebilirsek, çözmüş oluruz.. Bana göre tek cümlelik özet bir cevap vermek gerekirse; bizler birbirimize ve memleketimize sahip çıkmıyoruz.

Bunu gerçek anlamda yaptığımız an da bütün sorunların bir-bir çözüleceğine inanıyorum.. Bizim her şeyden önce memleketimize olan bir vefa borcumuzun olduğunu unutmadan, hangi işte ve konumda olursak olalım, bu borcu nasıl ödeyebileceğimizi araştırmamız gerekiyor.. Bununla beraber de birbirimizi sevmemiz ve desteklememiz de yapmamız gereken ikinci bir konu olarak karşımıza çıkıyor.

Bugün kalkınmalarını sağlamış illere baktığımızda, öncelikli olarak insanlarının sahiplenmesini ve birbirlerini desteklemelerini görürüz.. Buna en güzel örneği Karadenizliler veriyor. Her yerde birbirlerini destekliyor ve sorunlarının çözümüne omuz veriyorlar. Umarım bizlerde bir gün bu bilince sahip oluruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN