• Dolar Alış 8.1479TL
  • Dolar Satış 8.1154TL
  • Euro Alış 9.6291TL
  • Euro Satış 9.5907TL
Reklam
Reklam

ÖNEMLİ KONULARDA MİLYONLARIN BEKLEYİŞİ

Reklam
, 0 Yorum

Milyonlarca insanımız kendilerine ekmek kapısı aralanmasını, milyonlarca insanımız da milli gelir dağılımındaki adaletsizliğin giderilerek insanca yaşam koşullarına kavuşmayı beklerlerken, şimdi de milyonlarca vatandaşımız yeni eğitim yılı için nasıl bir düzenleme yapılacağının merakı içinde bekliyorlar. 18 milyon öğrenci ve bir milyon öğretmen 31 Ağustos’ta start verilecek olan yeni eğitim yılına yönelik değişik değerlendirmeler yapıyorlar ve bu değerlendirmelerden biri, ölümcül salgının seyrine göre kesin bir kararın ortaya çıkacağıdır. Yani, 31 Ağustos’ta açılacakları belirtilen okulların Sağlık Bilim Kurulu uygun görmez ise söz konusu tarihte açılmayabileceklerinin altı çiziliyor ve Uzaktan Eğitim konusunda da bu nedenle hazırlık yapıldığı vurgulanıyor.

Salgın vakalarının günümüzdeki sayısal tablosu değişmediği taktirde okulların açıklanan 31 Ağustos tarihinde açılacağı ifade edilmekle birlikte, bazı tıp otoriteleri bunun riskli olacağına dikkat çekiyorlar ve bunun için olsa gerek Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, son günlerdeki açıklamalarında vakaların seyrine göre verilecek olan karar doğrultusunda hareket edileceğini dillendiriyor.

Veliler, kalabalıkların virüsü yaygınlaştırdığı açıklamaları nedeniyle haklı olarak tedirgindirler ve bir sınıfa ancak 10/15 kişinin yerleştirilebileceği söylendiğinden, binlerce yeni dersliklere ihtiyaç duyulacağını, ekonomik kaynak bulunsa da, açıklanan tarihe kadar gereken sayıda dersliği hizmete yetiştirmenin mümkün olmayacağı görüşünü paylaşmaktadırlar. Velilerin çok yaygın konuştukları durumdan biri de, okula gönderecekleri çocukları için kendilerinden “taahhütname” isteneceği söylentisi olduğundan bazıları; “Salgın vakalarında bir azalma olmadan okullar açılırsa, taahhütname vermesi gerekenler, velilerden taahhütname almayı hedefledikleri söylenen ilgililerdir..” diyorlar.

Coronavirüs tehlikesinin ciddiye alınarak öngörülen uygulamalara harfiyen riayet edilmesini isteyenler, vakaların seyri elvermiyorsa milyonlarca öğrenci ve velileri ile yüzbinlerce öğretmeni riske atmayacaklardır sanırım. Canlara kıyan virüsün tehlikesi devam ediyor ve bu nedenle herkesin önerilen kurallara uymalarının kaçınılmazlık arz ettiğini bir kere daha vurgulamak isterim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN