• Dolar Alış 7.9039TL
  • Dolar Satış 7.8723TL
  • Euro Alış 9.2835TL
  • Euro Satış 9.2465TL
Reklam
Reklam

ONLARDA İNSAN, BİRAZ EMPATİ LÜFTEN

Reklam
, 0 Yorum

Covid 19 denilen illet yaklaşık 6 aydan beri bir türlü yakamızı bırakmıyor. Hasta ediyor, can kaybına yol açıyor. Üzmeye korkutmaya devam ediyor. Bu süreçte hepimizin minnet duyması gereken bazı kesimler görev aldı.

Şüphesiz bu kesimlerin başında açık ara ile sağlık çalışanları geliyor. İster kamuda yani il ve ilçe devlet hastanelerinde isterse ilimizdeki iki özel hastanede çalışıyor olsunlar, kapıdaki güvenlik görevlisinden temizlik personeline,  hemşiresinden doktoruna ve yönetim kadrosuna kadar bütün sağlık çalışanlarına çok şeyler borçluyuz.

Akıl almaz bir vurdum duymaz tutum içerisinde olan kesimi bir kenara, toplumun büyük bir kesimi bu hastalığa yakalanmaktan korkuyor. Hastalığın bulaşma riski olan biriyle temas ettiğinde ya da böyle bir ortama girdiğinde geriliyor, tansiyonu yükseliyor ve benliğini bir korku kaplıyor. Bu korku bazen günlerce devam ediyor. Bazılarımız mutlaka bir şekilde test yaptırabilme arayışı içerisine de giriyoruz.

Peki aylardır her gün böyle bir riskin altında mesai yapan sağlık personeli ne yapsın? Onlar bu mesleği seçerken böyle bir risk olabileceğini göz önünde bulundurmak zorundaydılar denilebilir. Doğru ama doğrular her zaman yeterli olamayabiliyor. Çünkü bu pandemi insanların sabır ve tahammül sınırlarını aşmaya başladı.

Elbette bu dönemde bu kesimin hastalara hizmet verirken kötü ve istenmeyen davranışlar sergilemeleri istenmez. Elbette hangi şartlar altında olursa olsun insanlar hizmetin en iyisine layıktırlar ama, biraz empati yapmak gerekiyor.

Bunlar hangi psikoloji ile hizmet veriyorlar? Sorunları ne? Yapacağımız bu empatinin bir başka yönü de hasta olmadan önce sergilediğimiz rahat tavırlardır. Allah aşkına sizler bir sağlık personeli olsanız ve yapılan bütün uyarılara rağmen bir gün önce sokakta sosyal mesafeye uymayan, maske takmayan biri veya birilerinin ertesi gün karşınıza hasta olarak geldiğini ve sizden tedavi beklediğini gördüğünüzde davranışlarınıza hakim olsanız, tepkinizi belli etmeseniz bile içinizden neler geçirirsiniz?

Son zamanlarda bu konuda yükselen sitemleri değerlendirirken,  bu personelin içinde bulundukları psikolojik yapıyı göz önünde bulundurmak yani biraz empati yapmak gerekiyor. Bunu doğru bir şekilde yapabildiğimiz takdirde bu kesimden gördüğümüz o yanlış davranışları biraz daha hoşgörüyle karşılayabileceğiz.

Tabii ki bu tür davranışlara muhatap olmak istemiyorsak bataklığı kurutmamız, yani bu hastalığın yayılmasını önlememiz gerektiğini unutmayalım. Bu nedenle hepimiz yapılan uyarılara harfiyen uymalıyız. Maskeyi yol arkadaşımız,  sosyal mesafeyi de kılavuzumuz olarak kabul etmeliyiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN